III liga: Polonia w gazie, Szombierki w kryzysie

Niebiesko-czerwoni odnotowali drugie zwycięstwo z rzędu i wciąż depczą po piętach liderującej Odrze Opole. Gorzej wygląda sytuacja Szombierek, które wiosnę zaczęły od kompletu porażek.

Polonia: Rekord rozstrzelany po przerwie

Piłkarze Polonii Bytom chcąc myśleć o pierwszym miejscu w lidze nie mogą sobie pozwolić na potknięcie. W pierwszym tegorocznym meczu ligowym udało się ograć Ruch II Chorzów 1:0. W niedzielę podopieczni Jacka Trzeciaka zagrali na wyjeździe z Rekordem Bielsko-Biała, który przed tygodniem ograł 2:0 Górnik II Zabrze.

Od pierwszego gwizdka niebiesko-czerwoni przeważali na terenie rywala. To bardzo szybko przyniosło skutek, gdy Krzysztof Michalak dośrodkował w pole karne, a tam strzałem z pierwszej piłki gola zdobył Marcin Lachowski. Na zegarze była wtedy ósma minuta, a kolejne wydarzenia wskazywały bardziej, że Polonia podwyższy prowadzenie.

Stało się jednak inaczej, bo przed przerwą bytomianie oddali pole rywalom, co się zemściło. Bramkę wypracował Kamil Żołna, który dograł w pole karne. Tam świetnie odnalazł się Marek Sobik, który nie spudłował. Warto dodać, że gracz Rekordu wszedł na boisko sześć minut później.

Do przerwy było 1:1, a taki wynik z pewnością nie zadowalał Trzeciaka i jego piłkarzy. Na drugą połowę Polonia wyszła podrażniona i długimi momentami oglądaliśmy seryjne sytuacje pod bramką bielszczan. Bramkarz Paweł Góra długo wychodził z licznych pojedynków obronną ręką, ale w końcu skapitulował.

W 70. minucie drugi raz na listę strzelców wpisał się Lachowski. Rekord po straconej bramce się otworzył i choć kilka razy było nerwowo pod bramką Marcina Michalaka, to bytomski golkiper nie skapitulował. Natomiast tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego losy spotkania rozstrzygnął Adrian Krysian i skończyło się 3:1 dla niebiesko-czerwonych.

Zwycięstwo sprawiło, że Polonia na chwilę objęła fotel lidera III ligi opolsko-śląskiej. Dwie godziny później swój mecz rozgrywała Odra Opole, która nie potknęła się w Chorzowie. Opolanie wygrali z rezerwą Ruchu 3:1 i wciąż mają o dwa punkty więcej od naszego zespołu.

Rekord Bielsko-Biała - Polonia Bytom 1:3 (1:1)

Bramki: Sobik (38) - Lachowski (8, 70), Krysian (90+1).

Rekord: Góra - Gaudyn, Profic, Szędzielarz (82. T. Bernat), Waliczek (32. Sobik), Maślorz, Szymański, Ł. Rupa, Żołna, Woźniak, Sikora (62. D. Rupa).

Polonia: M. Michalak - Trznadel, Broniewicz, Malec, Banaś (74. Skrzypiński), Setlak (67. Grube), Mróz, K. Michalak, Michalik (46. Krysian), Lachowski (89. Holik), Zieliński.

Żółte kartki: Sikora - Zieliński, Mróz.

***

Szombierki: sytuacja robi się nerwowa

Wiosna nie zaczęła się najlepiej dla piłkarzy Szombierek Bytom. W ubiegłym tygodniu, przed własną publicznością, przegrali z Ruchem Zdzieszowice 2:3. Mając jednak na uwadze fakt, że rywale liczą się w walce o awans, to porażka niespecjalnie martwiła kibiców. Szczególnie, że "Zieloni" pokazali się z dobrej strony.

Lepiej miało być w minioną sobotę, w starciu z rezerwą Podbeskidzia Bielsko-Biała, czyli rywalem, który także walczy o utrzymanie. Bielszczanie przed tygodniem przegrali jedną bramką z Odrą Opole, co wskazywało, że bytomianom nie będzie łatwo o komplet punktów.

Rzeczywiście, to gospodarze pierwsi zagrozili bramce Mateusza Rosoła, ale Dariusz Pietrasiak głową nie trafił w światło bramki. To się zemściło już minutę później, gdy skutecznością popisał się Sebastian Pączko. Niestety, nie udało się utrzymać prowadzenia do przerwy.

Podbeskidzie drogę do bramki znalazło po rzucie wolnym. W pole karne dośrodkował Wojciech Trochim, a tam drugiej szansy nie zmarnował Pietrasiak. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie.

W drugiej odsłonie obie drużyny miały problemy z wypracowaniem sobie klarownych sytuacji. Koniec spotkania zbliżał się wielkimi krokami i błąd popełnił jeden z graczy "Zielonych", który sprokurował rzut karny. Jedenastkę wykorzystał Trochim, który po ostatnim gwizdku sędziego mógł się pochwalić asystą i bramką.

Dodać należy, że w doliczonym czasie gry nie popisał się doświadczony Sławomir Pach, który obejrzał czerwoną kartkę. W dodatku na trybuny został wyrzucony trener Krzysztof Górecko. Przed kolejnymi meczami nie brakuje zatem problemów.

Dwa mecze, dwie porażki - tak wygląda bilans Szombierek po wznowieniu rozgrywek. Efekt jest taki, że bytomski klub w tabeli spadł na 12. miejsce. Nad strefą spadkową ma pięć punktów przewagi. Za tydzień "Zieloni" znowu zagrają na wyjeździe, a rywalem będzie rezerwa Ruchu Chorzów.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Szombierki Bytom 1:2 (1:1)

Bramki: Pietrasiak (39), Trochim (87. karny) - Pączko (15).

Podbeskidzie: Madejski - Kareta, Pietrasiak, Łaciak, Felsch - Jarosz, Grabski, Gladus (67. Oczko), Trochim - Gajda (90. Walkiewicz), Cisse (76. Wajdzik).

Szombierki: Rosół - Dzido, Ślęzok, Śliwa, Szafrański - Kasprzyk, Polak, Kuliński (60. Makowski), Pączko - Pach, Rosiński (84. Ryś).

Żółte kartki: Felsch, Trochim - Dzido.

Czerwona kartka: Pach w 88. minucie za niesportowe zachowanie.