EGGSpozycja pisanek

Do końca kwietnia w Muzeum Górnośląskim oglądać będzie można wyjątkowe prace w ramach EGGSpozycji, czyli wystawy Górnośląskiej Kroszonki. Obejmuje ona jajka wielkanocne ozdabiane różnorodnymi technikami, które oceniano na 26. Gali Górnośląskiej Kroszonki.

Byt kroszonki

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 41 osób, które zgłosiło 220 prac ocenianych w czterech kategoriach. W kategorii rytowniczej pierwsze miejsce zajął Adam Lasota, ale wyróżniono także: Klaudię Swoboda, Małgorzatę Dróżdż oraz Leszka Jęczmyk. W kategorii: technika woskowa nagrodzono z kolei Teresę Drapała. Pierwsze miejsce za jajko zdobione nowatorską techniką otrzymała Joanna Michalik, lecz doceniono także Małgorzatę Sznura i Grażynę Chrzanowską-Grzebielucha. W technikach tradycyjnych wyróżniono Olgę Paleczny. Przyznano także Nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia – Grażynie Chrzanowskiej-Grzebielucha oraz nagrody specjalne – otrzymał ją m.in. Joachim Orłowski, wykonujący prace w dawnej technice trawienia octem.

- W konkursie biorę udział od 20 lat. Miałem już sukcesy, ale I miejsce zdobyłem pierwszy raz. Pomysły na kroszonkę rodzą się od wydrapania małego elementu, który jest inspiracją do całości pracy. Kroszonki robię od siódmego roku życia, a zaraziła mnie tym mama. W przyszłości również ja chciałbym namówić do tworzenia mojego syna – mówi Adam Lasota, nagrodzony w technice rytowniczej.

Podczas Gali, tuż po wręczeniu nagród, można było zobaczyć nie tylko prace zwycięzców, ale także proces tworzenia kroszonek. Olga Paleczna, jedna z laureatek, opowiedziała i zaprezentowała sposób wykonywania kroszonki techniką tradycyjną poprzez oklejanie jajka rdzeniem z sitowia, czyli bagiennej trawy. Można było także kupić prace uczestników konkursu – ceny wahały się od 9 do 20 zł. Eksponaty można kupować także do końca wystawy, trwającej do 30 kwietnia.

Czas trwania wystawy: 21 marca–30 kwietnia 2015

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

***

Na tegoroczny XXVI konkurs organizowany przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wpłynęły 44 zestawy kroszonek składające się z 5 prac wykonanych tradycyjnymi bądź nowatorskimi technikami zdobienia. Łącznie oceniono 220 jajek wielkanocnych. Wśród 41 osób, które wzięły udział w konkursie, znalazło się 12 debiutantów. Najmłodszy uczestnik konkursu ma lat 20, a najstarszy – 79. Jury nagrodziło i wyróżniło 14 osób, przyznano ponadto 13 nagród specjalnych.

Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną, Grand Prix Joachimowi Orłowskiemu za prace złożone w trzech kategoriach (technika rytownicza, techniki nowatorskie oraz inne techniki tradycyjne).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 3p19lgn5jmk15ik7m41p3ori2p377

Noc Muzeów znów przyciągnęła tłumy

Ostatnie wydarzenia w muzeum bytomskim

"Arcydzieła ceramiki polskiej..." w Muzeum...

Abłamowicz odwołany

Bytomski5 muzeum ewa

Kuratorskie oprowadzanie

Będą rozmawiać o dziejach bigosu w literaturze

Bytomski4 Postny karp 1

Postny karp a przyroda Górnego Śląska