Kolejna rozbiórka na Karbiu

djembed

Karb powoli znika. W tym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Konstytucji i Miechowickiej.

Kamienica przy ul. Konstytucji 100 jest jednym z ostatnich tak starych budynków w dzielnicy. Dawniej była jedną z piękniejszych na Karbiu. Niestety przez te wszystkie lata została dotkliwie doświadczona przez szkody górnicze. Pękające mury sukcesywnie naprawiano, lecz w ostatnim czasie nie była już przez nikogo zamieszkiwana. Wynikało to z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał, że stan budynku nie pozwala na jego zasiedlenie. Użytkowane były jedynie lokale na parterze, gdzie działały sklepy spożywcze, lecz powyżej ich witryn ustawiono drewniane rusztowania zabezpieczające przechodniów przed zdobieniami odpadającymi z elewacji.

PINB silnie naciskał na właściciela - Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - aby kamienicę wyremontować lub wyburzyć. Na tym drugim zależało inwestorowi planującego budowę parku handlowego w sąsiedztwie. Budynek utrudniał bowiem skomunikowanie terenu inwestycji z ulicą Konstytucji. W jego miejscu miałaby powstać droga wjazdowa na parking przyszłych marketów.

PRZECZYTAJ: Będą następne wyburzenia na Karbiu

Przeciwko rozbiórce protestowali właściciele sklepów z parteru kamienicy. Tłumaczyli, że włożyli sporo środków w remont lokali i ciężko będzie im znaleźć drugą tak dobrą lokalizację do prowadzenia lokalnego biznesu. Ostatecznie jednak podjęto decyzję o wyburzeniu, które rozpoczęło się przed kilkoma dniami. Obecnie nie ma już połowy budynku i zapewne kwestią niedługiego czasu będzie zrównanie z ziemią reszty kamienicy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt wyburzenia kollataja1

Będą następne wyburzenia na Karbiu [ZDJĘCIA]

Kolejna rozbiórka. Tym razem przy Rynku

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...

Byt rozbiorka karb

Nie będzie marketu na Karbiu?