Arabska telewizja o wyludnianiu się Bytomia

Anglojęzyczna wersja telewizji Al Jazeera nakręciła reportaż o powolnym wymieraniu Bytomia. O problemach naszego miasta dyskutuje się już poza granicami Polski.

Byt aljazeera bytom

djembed

Materiał arabskiej telewizji jest krótki, ale bardzo dosadny. Rozpoczyna się od pokazania młodej bytomianki, która żegna się z rodziną i przyjaciółmi na dworcu. Za chwilę ma wejść do autobusu do Londynu, gdzie ma podjąć pracę w hotelu. Autor reportażu, Tim Friend, podkreśla że w ciągu ostatnich dwudziestu lat z Bytomia wyemigrowało 50 tysięcy mieszkańców, a liczba jego ludności wciąż maleje. Nasze miasto zostało użyte jako jaskrawy przykład problemu całego kraju, jakim jest ucieczka młodych Polaków za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Arabska telewizja zauważa, że każdego dnia z kraju wyjeżdżają tysiące ludzi, natomiast politycy nie robią wystarczająco wiele, żeby ich tu zatrzymać.

W dalszej części materiału widzowie mogą dowiedzieć się, że w Bytomiu panuje ujemny przyrost naturalny, z sześciu tutejszych kopalni pozostała tylko jedna, a stare górnicze osiedla są w złym stanie. Następnie reporterzy pokazują typową rodzinę, w której córka na codzień żyje w Niemczech i przyjeżdża na krótkie odwiedziny do Polski, by zobaczyć się z mamą.

Al Jazeera wskazuje, że Unia Europejska zapowiedziała duży pakiet pomocowy dla regionu w wysokości ponad 100 milionów dolarów. Nadzieją na uzdrowienie sytuacji jest ściągnięcie tu przemysłu wysokich technologii. Jeśli jednak ten plan zawiedzie Bytom może stracić kolejne 60 tysięcy mieszkańców w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Dziennikarze poprosili o wypowiedź dr Roberta Krzysztofika z Uniwersytetu Śląskiego, autora głośnych badań na temat wyludniania się Bytomia i Sosnowca. Krzysztofik powiedział, że sytuacja jest bardzo trudna i jedyne co da się zrobić, to spowolnić negatywne tendencje, lecz nie da się ich całkowicie powstrzymać.

Wydźwięk materiału arabskiej telewizji jest bardzo niekorzystny dla naszego miasta, lecz trudno nie zgodzić się z jego autorami. Ogłoszona niedawno lista inwestycji, które mają być finansowane w ramach wspomnianego pakietu pomocowego, budzi duże wątpliwości. Są na niej m.in. remonty kościołów, czy prokuratury, które nie wydają się być metodą na pobudzenie rozwoju Bytomia. Inne planowane przedsięwzięcia również wywołują kontrowersje. W ostatnich miesiącach głośnymi tematami były koncepcje budowy gigantycznego parkingu na 1000 samochodów w miejscu dworca autobusowego oraz nowoczesnego kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim i dwoma lodowiskami. Pomimo dużej fali krytyki władze miasta twardo trzymają się swoich planów i jak na razie nie ujawniają zbyt wiele na ich temat.

Al Jazeera English to globalna telewizja informacyjna istniejąca od 2006 roku. Jest angielskojęzyczną odmianą arabskiego kanału telewizyjnego. W swoim zasięgu ma potencjalnie miliard odbiorców. Jej europejskie centrum nadawania mieści się w Londynie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon