Nagrody dla bytomskiej „Baletówki”

Uczniowie bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej na XIX Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego zostali wyróżnieni aż w czterech kategoriach. Doceniono także pracę grona pedagogicznego szkoły.

Byt bal2015

fot. Ogólnopolski Konkursu Tańca

Uczniowie bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej na XIX Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego zostali wyróżnieni aż w czterech kategoriach. Doceniono także pracę grona pedagogicznego szkoły.

Konkurs odbywa się co dwa lata i jest organizowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

W tegorocznej edycji liczne wyróżnienia otrzymali uczniowie bytomskiej Szkoły Baletowej. Pierwsze miejsce w kategorii taniec klasyczny dziewcząt w grupie starszej przyznano Alicji Bajorek. Nagrody w tej samej kategorii, lecz w grupie chłopców, otrzymali Maciej Pletnia i Paweł Kurpiel. Za taniec klasyczny II miejscem uhonorowano także Paulinę Bidzińską (grupa średnia). Uczniowie odnieśli także sukcesy w tańcu współczesnym – II miejsce zajęła Julia Szuba, III – Maja Liszczyk.

To jednak nie koniec – doceniono również pracę pedagogów – wyróżniono Kazimierza Cieślę za opracowanie i zrealizowanie lekcji konkursowej dla grupy starszej chłopców, a także Aleksandrę Łukaszczyk za opracowanie i akompaniament do lekcji konkursowej dla tej samej grupy. Jury przyznało także Kazimierzowi Cieśli statuetkę „Orfeusza” – za ogromny wkład pracy w organizację konkursów, co znacząco wpłynęło na ich wizerunek i rangę.

Historia szkoły www.osb.bytom.pl

Początek działalności Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej sięga 1946 roku, kiedy to została powołana Prywatna Szkoła Baletowa w Sosnowcu z siedzibą w Pałacu Dietla. Jej założycielką była Tacjanna Wysocka (1894 – 1970), polska tancerka, choreograf, pedagog i publicysta. Od 1918 roku prowadziła dział tańca scenicznego w Szkole Umuzykalnienia Stefana i Tacjanny Wysockich w Warszawie. Od roku 1922 kierowała utworzonym przez siebie zespołem, który wykonywał własny repertuar oraz współpracował z warszawskimi teatrami dramatycznymi i rewiowymi. Po 1945 roku zajmowała się głównie krytyką i publicystyką baletową. W późniejszym okresie opublikowała również „Dzieje Baletu”.

W 1948 roku szkoła artystyczna w Sosnowcu została przekształcona w Liceum Choreograficzne, a w styczniu 1950 r. upaństwowiona, podobnie jak warszawskie i gdańskie szkoły baletowe.

W sierpniu 1955 roku placówkę przeniesiono do Bytomia i umieszczono w budynku Szkoły Muzycznej przy ulicy Moniuszki.

Od lutego 1958 roku szkoła była już we własnym gmachu przy ulicy Jagiellońskiej w Bytomiu, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

W latach1968 – 1969 podjęto rozbudowę i generalny remont budynku. W związku z tym oddano o użytku pawilon z salą baletową nr 1, a także nadbudowano ostatnie piętro, w którym powstały sale baletowe nr V i VI.

W 1976 roku przy okazji obchodów Jubileuszu 30 – lecia, szkole nadano imię Ludomira Różyckiego, polskiego kompozytora i dyrygenta.

Ludomir Różycki (1884 – 1953) należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Do jego dorobku artystycznego zalicza się między innymi opery: „Casanova”, „Beatrix Cenci”, „Meduza” oraz balety: „Pan Twardowski”, „Apollo i dziewczyna”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon