Szynol czekają porządki

Kiedyś była tu hałda. Teraz jest zielony skwer. Niestety jest zaśmiecony, dlatego mieszkańcy zrobią porządki.

Byt szynol

Szynol to potoczna nazwa terenu u zbiegu ul. Brzezińskiej i Kochanowskiego. Na początku XX wieku zaczęto składować tam skały płonne pochodzące z eksploatacji wyrobisk rudnych. Hałda została rozebrana w latach 80. pod budowę pobliskiej alei Jana Pawła II, po czym teren zrekultywowano, nadając mu obecną formę urokliwego, zielonego zakątka w centrum starego Rozbarku. Od tego momentu do dziś mieszkańcy dzielnicy przychodzą na Szynol spędzać wolny czas.

Tradycja funkcji rekreacyjnej w tym miejscu jest długa. Jeszcze w latach międzywojennych w miejscu dzisiejszej transformatorowni znajdowało się boisko (sportplatz). Obecnie w piłkę grywa się przy sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 6, natomiast na Szynolu nierzadko można spotkać osoby biegające dla zdrowia, a latem rodziców uczących swoje dzieci jazdy na rowerze. Bywa że w ciepłe dni mieszkańcy spotykają się tam przy grillu i spędzają na trawie długie godziny.

Niestety przez zimę na Szynolu nagromadziło się wiele śmieci: butelek, papierków, pudełek itp. Zauważywszy to członkowie stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców postanowili zrobić tam porządek i już w sobotę zabiorą się do pracy. Wyposażeni przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz firmę Fortum w worki i rękawice wyzbierają wszystkie zalegające śmieci. Pomóc im może każdy - wystarczy, że przyjdzie w sobotę o 10:00 na Szynol. Po pracy stowarzyszenie zamierza usiąść ze wszystkimi uczestnikami i wspólnie świętować dobrze wykonaną robotę. Więcej informacji o sobotniej akcji można znaleźć na witrynie internetowej stowarzyszenia, bądź jego facebookowej stronie.

MDM chce, żeby Szynol na wiosnę znów stał się zielony, a dzieci z mieszczących się po sąsiedzku przedszkola i podstawówki mogły się na nim bezpiecznie bawić. Stowarzyszenie ma również nadzieję dowiedzieć się od mieszkańców czegoś więcej na temat historii skweru oraz zastanowić się nad jego przyszłymi zmianami.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt bytom szynol sprzatanie park mickiewicz 133

Szynol już wysprzątany [ZDJĘCIA]

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...