Industriada bez EC Szombierki

Podczas tegorocznej Industriady nie będzie możliwości zwiedzenia Elektrociepłowni Szombierki. Taką decyzję podjął właściciel obiektu, koncern Fortum.

Byt ec szombierki drzewa

Industriada jest corocznym świętem Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W ramach tego wydarzenia w kilkudziesięciu miejscach w regionie odbywają się najróżniejsze imprezy. Od kilku lat podczas Industriady można było zwiedzać Elektrociepłownię Szombierki. Była to jedyna w roku możliwość, aby zobaczyć jak ten wspaniały zabytek wygląda od środka. Za każdym razem zainteresowanie było tak duże, że wolne miejsca wyczerpywały się w ciągu kilku dni. Niestety w tym roku uczestnicy Industriady nie będą mogli poznać tajemnic bytomskiej "katedry przemysłu". Firma Fortum zadecydowała, że obiekt nie zostanie udostępniony do zwiedzania.

Przyszłość EC Szombierki na Szlaku Zabytków Techniki stoi pod znakiem zapytania. Budynek został włączony do szlaku w 2010 roku, lecz wkrótce może zostać z niego usunięty. Warunkiem funkcjonowania na szlaku jest dostępność dla turystów. Tymczasem od kilku lat do elektrociepłowni nie są wpuszczani żadni ludzie spoza zakładu. Wstępu nie mają również fotograficy i filmowcy. Wyjątkiem była coroczna Industriada. W związku z powyższym obiekt najprawdopodobniej zostanie usunięty ze szlaku, podobnie jak przed dwoma laty bielski dworzec kolejowy.

Jutro, w Święto Pracy, stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców nawołuje do nicnierobienia przy Elektrociepłowni Szombierki. W ramach akcji organizacja zachęca do rozłożenia się z kocami i leżakami za pięć dwunasta (11:55) na nieużytkach w rejonie ul. Puszkina i Rostkowskiego oraz oddania się lenistwu w cieniu pobliskiego zabytku.

Natomiast dziś o 17:15 w Radiu Katowice będzie można przysłuchać się dyskusji przedstawicieli MDM, władz miasta oraz koncernu Fortum na temat przyszłości EC Szombierki.

Przeczytaj też: Miasto nie przejmie EC Szombierki

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt EC Szombierki 001

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA]

Byt konferencja wąskotorowka 009

Uzbierali 2000 podpisów w sprawie...

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Byt ec szombierki z chlodni

EC Szombierki w tym roku zakończy produkcję