W sobotę NOC MUZEÓW 2015

16 maja Muzeum opanują nocne marki. Wszystkie wystawy i wydarzenia będą dostępne bezpłatnie. Na zwiedzających czekają nietuzinkowe warsztaty, seanse filmowe, koncerty, gry terenowe i wiele innych atrakcji.

Byt muzzzzz

Po zmroku budzą się upiory, a wystawa etnograficzna okazuje się domem strachów. Od lat na Śląsku wierzono w przesądy, w istnienie demonów i potworów – w Noc Muzeów lepiej zatem uważać, by nie spotkać Chabernicy albo Bzionka, a jeśli już przemkną gdzieś obok, dobrze stworzyć portrety pamięciowe, dopaść stwory i wygnać je hen, gdzie pieprz rośnie.

W murach dawnego starostwa pojawią się mroczne postacie z czasów II wojny światowej – ale spokojnie, widnieć będą tylko na karykaturach Stanisława Toegla, których wystawa otwarta zostanie właśnie tego wieczoru. Historycy poza wystawą prac satyrycznych przygotowali projekcje filmów.

Zmysły zwiedzających rozpali także jabłuszko (owoc od wieków obecny w erotyce), a także degustacja herbaty w otoczeniu orientalnych dywanów, puf, fajki wodnej i nowatorskich prac młodych grafików, którzy poprowadzą warsztaty artystyczne.

W Galerii Malarstwa Polskiego zwiedzający wezmą udział w przygotowaniu wielkoformatowej instalacji Pod nocnym natchnieniem i zmierzą się z zagadkami, a na wystawie archeologicznej poznają modę na wykopie – kreacje odkrywców skarbów, którzy z czasem zamienili płaszczyki i muszki na kamizelki kuloodporne.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie również okazją do poznania zwyczajów nocnych ptaków i do udziału w polowaniu na lokalne owady i – o zgrozo! – tutejsze zmory. Zapraszamy na warsztaty muzyczne i artystyczne oraz zwiedzanie muzealnych zakamarków w takt nokturnów i innych melodii granych przez kwartet Akademos, Alicję Molitorys i Lorien Trio – zespół, który świętuje 10-lecie działalności artystycznej.

Harmonogram Nocy Muzeów 2015 dostępny na stronie internetowej:
http://www.muzeum.bytom.pl/strona-glowna/1319-noc-muzeow-2015

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Hala warsztatów naprawczych GKW

Własnoręcznie remontuje budynek dawnej wąskotorówki

Koncert dla Ukrainy w Bytomskim Centrum Kultury

Solidarność z Ukrainą w Bytomskim Centrum Kultury

Cyrk Wictoria wystąpi w Bytomiu

Bytom. Holograficzne zwierzęta wystąpią w cyrku

Byt Tu Teatr Własne Zakamarki NABÓR Wydarzenie Cover

Trwa nabór spektakli do przeglądu teatralnego....

Byt muzeum gornoslaskie w bytomiu

Muzeum Górnośląskie z wyróżnieniem w konkursie...

Byt swiatowy zjazd bytomian

Bytomianie z całego świata znów zjadą się do...

Byt mozaiki przed bck

Akcji tworzenia mozaik nie zatrzyma nawet...