Są wakacje, więc jeździ Wąskotorówka [ROZKŁAD JAZDY]

Kolejka Wąskotorowa rozpocznie regularne kursy już od najbliższego weekendu. Sprawdź rozkład jazdy na ten sezon.

W tym roku, tak jak w poprzednich latach, Rosbanka będzie wyruszać w 21-kilometrową trasę do Miasteczka Śląskiego co weekend. Tegoroczny rozkład jazdy będzie obowiązywać od 27 czerwca do 30 sierpnia w soboty, niedziele oraz święta. Jak zawsze po drodze kolejka będzie zatrzymywać się przy takich atrakcjach jak Zajazd Pod Dębem w Lesie Bytomskim, ośrodek Dolomity Sportowa Dolina, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Reptach, czy zalew Nakło-Chechło.

Przejazd całą trasą od Bytomia do Miasteczka Śląskiego trwa 1 godzinę 10 minut. Dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach modernizacjom taboru, podróż odbywa się w gruntownie odnowionych wagonach letnich o częściowo otwartej konstrukcji. Do dyspozycji pasażerów jest również wagon do przewozu rowerów i wózków. Co ciekawe, w przeciwieństwie do normalnotorowych pociągów, transport rowerów jest darmowy.

Przed wakacjami nadarzyła się jeszcze jedna okazja, aby przejechać się sympatyczną kolejką. 13 czerwca w całym województwie odbyła się Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przygotowało szereg atrakcji, w tym m.in. naukę jazdy lokomotywą Lxd2, zwiedzanie stacji i lokomotywowni Bytom Karb oraz, oczywiście, przejazdy wąskotorówką na trasach Bytom - Karb oraz Karb - Tarnowskie Góry.

Zanim to nastąpiło członkowie stowarzyszenia wraz z wolontariuszami w pocie czoła pracowali nad naprawą torów, które poza sezonem letnim padają łupem złomiarzy. Tej zimy w okolicy wyrobiska dolomitowego, już na terenie Tarnowskich Gór złodzieje uszkodzili ok. 800 metrów toru, kradnąć metalowe podkładki, łubki mocujące szyny i wkręty. Na szczęście, dzięki wsparciu sponsora oraz gmin udało się uzbierać środki na uzupełnienie skradzionego materiału. Z kolei naprawy dokonali już sami członkowie i sympatycy SGKW. Stowarzyszenie własnymi siłami wymieniło także kilkaset metrów toru w rejonie Bytomskich Zakładów Urządzeń Technicznych, gdzie zlikwidowało m.in. niepotrzebny przejazd.

Poniżej można w przyśpieszeniu zobaczyć jak wygląda praca wolontariuszy bytomskiej kolejki. Dzięki zastosowaniu techniki time-lapse 3 godziny robót na Karbiu zmieszczono w 4 minutowym filmie:

djembed

ROZKŁAD JAZDY KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ 2015

Nr pociągu W-11 W-13
Kierunek Bytom ->Miasteczko Śląskie
Bytom Wąsk. 09:00 14:30
Szombierki Elektrownia 09:05 14:35
Bytom Karb Wąsk. 09:10 14:40
Dąbrowa Miejska 09:25 14:55
Sucha Góra 09:30 15:00
Repty Kopalnia Zabytkowa 09:40 15:10
Tarnowskie Góry Wąsk. 09:45 15:15
Lasowice Zalew 10:00 15:30
Miasteczko Śl. Zalew 10:05 15:35
Miasteczko Śl. Wąsk. 10:10 15:40

Nr pociągu W-12 W-14
Kierunek Miasteczko Śląskie -> Bytom
Miasteczko Śl. Wąsk. 12:00 17:30
Miasteczko Śl. Zalew 12:05 17:35
Lasowice Zalew 12:10 17:40
Tarnowskie Góry Wąsk. 12:25 17:55
Repty Kopalnia Zabytkowa 12:30 18:00
Sucha Góra 12:40 18:10
Dąbrowa Miejska 12:45 18:15
Bytom Karb Wąsk. 13:00 18:30
Szombierki Elektrownia 13:05 18:35
Bytom Wąsk. 13:10 18:40

STACYJNE ROZKŁADY JAZDY 2015

- Bytom Wąsk.
- Szombierki Elektrownia
- Bytom Karb Wąsk.
- Dąbrowa Miejska
- Sucha Góra
- Repty Kopalnia Zabytkowa
- Tarnowskie Góry Wąsk.
- Lasowice Zalew
- Miasteczko Śl. Zalew
- Miasteczko Śl. Wąsk.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski5 odb torow1

Odbudowali skradziony tor [ZDJĘCIA]

Byt industriada 18

Industriada 2015 w Bytomiu [PROGRAM]

Byt 2

Industriada 2020. Dlaczego warto wybrać się do...

Wąskotorówka z wagonem motorowym

Wyboczony tor

Szkody górnicze usunięte. Wąskotorówka wraca na szlak

Byt konferencja wąskotorowka 009

Uzbierali 2000 podpisów w sprawie...

Byt EC Szombierki 001

Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA]