Muzeum będzie nowocześniejsze?

W rozmowie z portalkatowicki.pl dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Muzeum Śląskiego, Alicja Knast, opowiada o kondycji bytomskiej placówki. Zapowiada także liczne zmiany i plany unowocześnienia instytucji.

Byt podpisanie umowy fot s szelag 33 pop

Wieloletnia współpraca Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum Ziemi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum) została po raz kolejny wsparta umową o partnerskiej współpracy kulturalnej | fot. muzeum.bytom.pl - S. Szeląg

W rozmowie z portalkatowicki.pl dyrektor Muzeum Górnośląskiego i Muzeum Śląskiego, Alicja Knast, opowiada o kondycji bytomskiej placówki. Zapowiada także liczne zmiany i plany unowocześnienia instytucji.

Alicja Knast w rozmowie z portalem podkreśla, jak cennym obiektem dla regionu jest Muzeum Górnośląskie. Równocześnie zaznacza jednak, że wymaga ono doinwestowania i remontu.

- Budynek przy placu Jana III Sobieskiego wymaga remontu i dostosowania sal wystawowych do współczesnych wymogów ekspozycyjnych. Taka inwestycja wymaga przemyślenia i takiego przeprowadzenia, by stworzyć odpowiednie warunki między innymi do prezentacji bogatej kolekcji sztuki współczesnej oraz kolekcji archeologicznej, jakimi dysponuje Muzeum Górnośląskie – mówi.
W najbliższych dniach mają rozpocząć się prace nad wnioskiem służącym pozyskaniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pracownicy liczą na to, że uda się zdobyć dotację na działania rewitalizacyjne. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać na ten cel to aż pięć milionów euro.
- (…) O taką też sumę wystąpimy. Prac remontowych i dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga również budynek przy ulicy Korfantego, tzw. UL. Tutaj chcielibyśmy między innymi przygotować nową ekspozycję stałą, która przybliżałaby postać zapomnianego bohatera Powstań Śląskich – Jana Lortza. Wystawa ukazywałaby sylwetkę tego wybitnego, odważnego patrioty i społecznika silnie związanego z Bytomiem – dodaje Alicja Knast.
Dyrektor placówki zapowiada także, że częściej wykorzystywane będą nowe media – mają one uzupełniać poszczególne eksponaty i wspierać tworzone ekspozycje.
Zapytana w wywiadzie o pozycję obu placówek zaprzecza, że Muzeum Śląskie może przysłonić bytomską instytucję.
- Muzeum Górnośląskie nie pozostaje w cieniu Muzeum Śląskiego. Powiedziałabym raczej, że to Bytom jest w cieniu Katowic. Tej narracji nie sposób odwrócić. Katowice są lepiej skomunikowane z innymi miastami regionu i to tam przecinają się najważniejsze szlaki komunikacyjne. Katowice, będąc stolicą województwa, są siłą rzeczy w lepszej kondycji finansowej z uwagi na obecność inwestorów zainteresowanych prowadzeniem przedsiębiorstw z tego miejsca – mówi.
W Muzeum Śląskim upatruje się z kolei szansy dla bytomskiego Muzeum Górnośląskiego – mogą one wzajemnie wspierać swoje działania marketingowe i przekierowywać odwiedzających.
Dyrektor odpowiada także na pytanie o ewentualne połączenie placówek. Ma świadomość tego, że kwestia ta nadal pozostaje bardzo emocjonująca.
- Moim zdaniem integracja jest jak najbardziej wskazana. Połączenie muzeów ułatwiłoby pracę w obu placówkach. Dziś problematyczna jest każda sprawa. Nawet wypożyczenie projektora, samochodu itp. wymaga procedur i pozwoleń... Należy zdać sobie sprawę, że dzisiejszy świat podbijają ci, którzy potrafią działać w partnerstwie, rozumieją specyfikę pracy zespołowej i dążą do wspólnego celu – mówi Alicja Knast.
Jej zdaniem połączenie instytucji podniesie także ich rangę w skali ogólnopolskiej. Integracja powinna jednak nastąpić przy zachowaniu tożsamości zarówno Muzeum Górnośląskiego, jak i Śląskiego – chociażby poprzez pozostawienie w obiegu obu nazw. Placówki mogłyby nadal zajmować się tym samym, ale miałyby szanse na większe dotacje, wspólne akcje marketingowe, badania czy większą ilość zwiedzających.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wystawa Muzeum Górnośląskie3

Wystawa w naszym muzeum tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Byt DSC 0033

Dwie główne nagrody za wydarzenie muzealne dla...

Byt 18 01 Oprowadzanie kuratorskie

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Drohobycz...

Bytomski5 muzeum

Dyrektor broniący muzeum w Bytomiu odwołany

Pstrągi sarmaty i karp pieczony zalewany śmietaną

Bytomski4 Fotografia dzikiej przyrody 2014 zaproszenie

Fotografia dzikiej przyrody 2013 w bytomskim...

Za waszą i naszą wolność. Sojusz Piłsudski –...