Rewitalizacja musi jeszcze poczekać

Finansowana z funduszy unijnych rewitalizacja Bytomia nieco przesunie się w czasie. Ministerstwo wciąż nie wyłoniło ekspertów, którzy mają doradzać naszemu miastu, a bez nich nie mogą ruszyć inwestycje.

Byt rycerska auta

Przypomnijmy - Bytom ma otrzymać specjalne środki na rewitalizację. 100 mln euro, czyli według dzisiejszego kursu aż 416 mln złotych. Nasze miasto wraz z Łodzią i Wałbrzychem zostały objęte pilotażowym programem, na podstawie którego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce zdobyć wiedzę i poznać dobre praktyki jak rewitalizować problematyczne obszary miejskie. Na podstawie doświadczeń naszych miast zostanie opracowany Narodowy Program Rewitalizacji. Dlatego na Bytomiu ciąży duża odpowiedzialność - jeśli uda się tu wypracować skuteczne metody, to dzięki naszemu miastu proces odnowy innych polskich gmin może przebiegać znacznie sprawniej.

Warunkiem rozpoczęcia pilotażu jest wyłonienie ekspertów mających konsultować prowadzone działania w ramach programu. Doradzać nam mają specjaliści z dziedzin m.in.: mieszkalnictwa, polityki społecznej, ekonomii, planowania i zagospodarowania przestrzennego, budownictwa i efektywności energetycznej czy transportu publicznego. Eksperci będą pracować na zlecenie ministerstwa, dlatego to właśnie ono rozpisze przetarg. Według ustaleń z samorządowcami miało to nastąpić już w marcu, ale w Warszawie wciąż jest przygotowywana dokumentacja na potrzeby zamówienia. Zdaniem wiceprezydenta Andrzeja Panka współpraca z firmami doradczymi najprawdopodobniej rozpocznie się dopiero we wrześniu.

- Pomimo tego staramy się działać zgodnie z harmonogramem uzgodnionym wcześniej z ministerstwem. Powołaliśmy biuro obsługi klastra rewitalizacji i pracujemy nad tworzeniem klastra. Wskazani przez resort infrastruktury eksperci mają pomóc nam m.in. w przeprowadzeniu konsultacji społecznych - tłumaczy wiceprezydent. - Nasze konsultacje z mieszkańcami, ze względów od nas niezależnych, opóźnią się o kilka miesięcy - dodaje.

Urząd Miejski uruchomił specjalną witrynę poświęconą rewitalizacji. Można znaleźć na niej wiele informacji na temat tego, co planuje się zrealizować w ramach programu. Strona jest dostępna pod adresem www.bytomodnowa.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon