Polonia z licencją na II ligę! Są jednak pewne "ale"...

W środę piłkarze Polonii Bytom na boisku wywalczyli awans do II ligi. Dzień później za ciosem poszli działacze, a konkretnie prezes Łukasz Wiejacha, który w Warszawie wywalczył licencję na II ligę, która została przyznana w pierwszej instancji. Nie do końca jest jednak tak idealnie, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Od wielu miesięcy słychać było głosy, że przy Olimpijskiej wszystko powoli zmierza w dobrą stronę. Nie tylko sportowo, ale także organizacyjnie. Docierały do nas głosy, że piłkarze w miarę regularnie otrzymują pieniądze, a dodatkowo działacze sukcesywnie zmniejszają długi z przeszłości.

Dlatego też w klubie po cichu liczono, że po raz pierwszy od wielu lat uda się otrzymać licencję na udział w rozgrywkach w pierwszej instancji. Prezes Łukasz Wiejacha potwierdzał, że wniosek licencyjny jest dobrze przygotowany i jest dowodem na dobrze wykonaną pracę w ostatnich miesiącach.

Kibice mogą odetchnąć z ulgą, bo PZPN rzeczywiście przyznał licencję na start w II lidze. Można by z tego powodu zacząć świętować, gdyby nie pewne "ale", które mogą mieć wpływ na aspekt sportowy w przyszłym sezonie.

PZPN nałożył na Polonię aż trzy nadzory, a konkretnie: finansowy, infrastrukturalny oraz administracyjny. To w dużym skrócie oznacza tyle, że piłkarska centrala cały czas będzie uważnie przyglądać się temu, co dzieje się w klubie zarządzanym przez Wiejachę. Jeżeli związek dopatrzy się poważnych nieprawidłowości, to klub może zostać ukarany karą finansową, ujemnymi punktami, a nawet natychmiastowym pozbawieniem licencji. Na nadzorach jednak się nie skończyło.

Komisja ds. Licencji nałożyła na bytomian zakaz transferowy. To nie koniec. Jeżeli już klub pozyska zawodnika (może, ale tylko na zasadzie wolnego transferu), to maksymalnie może mu zaproponować zarobki na poziomie 4 tysięcy złotych. Takie ograniczenie może znacznie utrudnić prace nad wzmocnieniami.

Najważniejsze jednak, że w tym roku nie będzie wielotygodniowego serialu pod tytułem "Polonia walczy o licencję". Glejt udało się załatwić za pierwszym podejściem i za to działaczom należą się wielkie brawa, bo czegoś takiego w Bytomiu nie było już dawno. Wystarczy zresztą cofnąć się o rok, kiedy to Polonia mogła pozostać w II lidze, ale tego nie zrobiła, bo... nie otrzymała licencji.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt polonia krzywy domek napis

II liga: alarm w Bytomiu! Polonia tuż nad...

Byt pilki bramka polonia

II liga: brak ambicji, umiejętności, a może......

Byt polonia barak

II liga: cierpliwość wynagrodzona, czyli...

Byt polonia barak

II liga: cztery mecze i tylko (?) cztery punkty

II liga: srogie lanie przed ligowym graniem

Polonia sprawdzała się w Niemczech

II liga: Polonia poznała dokładny terminarz