Kronika znów nagrodzona

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika ponownie rozsławia Bytom poza jego granicami. Tym razem galeria zdobyła nagrodę "Śląska Rzecz".

Byt Plica 01

Zamek Cieszyn już od dekady przyznaje nagrody za dobrze zaprojektowane śląskie produkty i usługi. "Śląska Rzecz" nie jest łatwa do zdobycia, o czym świadczy duża liczba zgłaszanych projektów przez dziesiątki firm, instytucji i organizacji. Jak podkreślają sami organizatorzy, ideą konkursu nie jest wyróżnianie ładnych przedmiotów, lecz o nagrodzenie designu, który poza walorami estetycznymi czyni nasze życie prostsze. W tym roku do "Śląskiej Rzeczy" 48 firm i instytucji zgłosiło 51 produktów, projektów graficznych oraz usług.

Jednym z laureatów tegorocznej edycji została bytomska Kronika. Słynna galeria otrzymała nagrodę specjalną w kategorii "Grafika użytkowa" za książkę „Plica Polonica" pod redakcją Stanisława Rukszy i Agaty Cukierskiej, zaprojektowaną przez Romana Kaczmarczyka. Do 26 lipca można oglądać wystawę pokonkursową w Zamku Cieszyn, a przez cały sierpień w Muzeum Śląskum w Katowicach.

W tym roku już dwukrotnie informowaliśmy o wyróżnieniach dla CSW Kronika i jej dyrektora artystycznego. W kwietniu Stanisław Ruksza został nominowany do prestiżowej nagrody TVP Kultura - Gwarancje Kultury. Z kolei w styczniu magazyn "Obieg" przyznał mu tytuł najbardziej niekonwencjonalnego kuratora w Polsce 2014, a samą Kronikę sklasyfikował na 5. miejscu w rankingu najbardziej nowatorskich instytucji publicznych w Polsce.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon