Koalicja w Sejmiku szansą dla EC Szombierki?

Ruch Autonomii Śląska dołączył do koalicji w Sejmiku. Ugrupowanie zamierza zaangażować władze województwa do ratowania Elektrociepłowni Szombierki.

Autonomiści wraz z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym tworzyli koalicję w Sejmiku od 2010 do 2013 roku. Po dwóch latach ponownie przyłączyli się do sojuszu rządzącym regionem i wkrótce ich przedstawiciel obejmie funkcję w zarządzie województwa. - W obecnej sytuacji województwa we władzach wykonawczych potrzebna jest siła skupiona na sprawach regionu i zdolna do prowadzenia długofalowej polityki - czytamy w oświadczeniu władz ugrupowania.

Przystąpienie RAŚ do koalicji jest obwarowane szeregiem warunków, które będą musieli spełnić jego partnerzy. Autonomiści chcą m.in. wprowadzić w Sejmiku Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą, utworzyć podręcznik edukacji regionalnej i rozwijać politykę rowerową. - Jednym z punktów umowy koalicyjnej jest podjęcie przez władze województwa działań w celu ratowania kompleksu EC Szombierki - poinformował nas Jerzy Gorzelik, prezes RAŚ. W najbliższym czasie zarząd województwa zwróci się do właściciela zabytku, firmy Fortum, z oficjalnym pismem w tej sprawie. - Oczekujemy, że fiński koncern, który planuje sporą inwestycję w Zabrzu, dbał będzie o swój wizerunek na Górnym Śląsku i pokaże, że poważnie traktuje społeczną odpowiedzialność biznesu - tłumaczy Gorzelik.

W 2011 roku RAŚ proponował, aby w Elektrociepłowni Szombierki stworzyć Śląskie Centrum Nauki. Na poparcie tej idei zebrano aż 12,5 tys. podpisów pod internetową petycją. Mimo to Platforma Obywatelska zdecydowała o wybudowaniu ŚCN na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, jednak do dziś jednak tej koncepcji nie zrealizowano, a aktualne plany zostały znacząco ograniczone.

Obecnie o rewitalizację EC Szombierki zabiega stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców. Społecznicy w ciągu zaledwie kilku tygodni zebrali przeszło 6 tys. podpisów pod petycją do koncernu Fortum oraz władz samorządowych. Na prośbę internautów w poniedziałek uruchomiono również elektroniczną wersję petycji, pod którą od wczoraj swoje podpisy złożyła już ponad setka osób. W niedzielę MDM zamierza zorganizować na ul. Rycerskiej koncert podsumowujący akcję. Przed miłośnikami EC Szombierki wystąpią bytomskie zespoły Incluz i Enigma/Reprezentant.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Byt ec szombierki

Czterech chętnych na EC Szombierki

Byt izabela van den bossche

V-ce prezes Fortum: "Ze strony miasta jest cisza"

Byt konferencja wąskotorowka 009

Uzbierali 2000 podpisów w sprawie...

Bytomski5 mniejszosci podpisy

Ślązacy chcą być grupą etniczną

Bytomski2 ec szombierki

Koniec snów o centrum nauki w Szombierkach