W Stawie Łabędzim znów jest woda [ZDJĘCIA]

Rewitalizacja Stawu Łabędziego w Parku Kachla dobiega końca. W niedawno wyschniętym zbiorniku znów pojawiła się woda.

Starszy z dwóch parkowych stawów jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiał żałosny widok. W wyniku szkód górniczych i rozszczelnienia dna charakterystyczny zbiornik z drewnianym mostkiem zamienił się w nieco większą kałużę. W porównaniu z przebudowanym dwa lata temu stawem północnym wypadał fatalnie.

Na szczęście miastu udało się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 1,8 mln zł na odnowę przyrodniczą wyschniętego zbiornika. Dzięki uzyskanym środkom przystąpiono do przebudowy, w ramach której zmodyfikowano linię brzegową i wzmocniono skarpy, uszczelniono dno, wyburzono groblę na środku zbiornika, wyremontowano stare gabinety na północnym brzegu oraz wybudowano nowe tarasy i poddano renowacji rzeźby pelikanów. Ponadto zdecydowano się również na rozebranie starego, drewnianego mostka i postawienie nowego.

Przeczytaj też: Problem z mostkiem w parku

Dziś już można zobaczyć efekty przebudowy. Staw Łabędzi jest powoli napełniany wodą. Już teraz z powrotem przekonują się do niego kaczki, które znów mogą się w nim popluskać.

Od 2013 roku w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla wiele się zmienia. Staw Północny został przebudowany, w wyniku czego wokoło powstało kilka platform widokowych, a na środku zbiornika powstały wyspy połączone ze sobą drewnianymi mostkami. Rozebrano również dawną estradę i w jej miejscu postawiono nową z pofalowanym dachem oraz fontanną posadzkową, wyremontowano zakątek muz, utworzono rosarium i przebudowano 5 tys. m2 alejek. Z kolei klub Górnik Bytom wzniósł nową halę tenisową, w której można trenować przez cały rok.

Park Miejski im. Franciszka Kachla został założony w drugiej połowie XIX wieku na terenach dawnych wyrobisk górniczych pomiędzy miastem, a kopalnią Centrum. W ten sposób powstały "zielone płuca" oddzielające Bytom od terenów przemysłowych. Na przełomie wieków nasz park należał do najpiękniejszych na Śląsku. Był ciekawie ukształtowany, na jego terenie znajdowały się stawy i kanały nad którymi poprzerzucane były malownicze mostki. Jednymi z największych atrakcji były Góra Miłości, z której rozpościerał się widok na całe miasto, ZOO i drewniany kościółek z 1530 r.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon