Poznaj historię elektrociepłowni i posłuchaj muzyki

Ciekawi jak blisko 100 lat temu zbudowano tak ogromny obiekt, jak EC Szombierki? W tę niedzielę nadarzy się okazja, by się tego dowiedzieć, a przy okazji posłuchać muzyki na żywo.

Byt ec szombierki w budowie1

Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców 19 lipca podsumuje zbiórkę podpisów pod petycją o rewitalizację elektrociepłowni. Finał akcji odbędzie się o 18:00 w klubie Blender przy ul. Powstańców Warszawskich 30. Oprócz przedstawienia wyników zbiórki przez członków MDM odbędzie się również pokaz nigdzie nie publikowanych zdjęć z okresu budowy i początków działalności zakładu, gdy jeszcze nosił nazwę Kraftwerk Oberschlesien. Komentarza do slajdów udzieli wieloletni pracownik EC Szombierki, jej fascynat i autor monografii poświęconej jej historii - Edward Nowak. W trakcie wykładu przedstawi mało znane wątki z dziejów zakładu i ciekawostki techniczne. Na zakończenie wieczoru odbędzie się koncert bytomskiego zespołu RedCute, który tchnie optymistycznego ducha w uczestników imprezy, zgodnie z myślą, że petycja przekona decydentów do rewitalizacji obiektu.

Przeczytaj też: Zagrali dla elektrociepłowni [ZDJĘCIA]

Elektrociepłownia Szombierki jest uznawana za najcenniejszy zabytek przemysłowy na Górnym Śląsku. W przeciwieństwie do innych obiektów tego typu, jej forma nie jest podporządkowana jedynie funkcji jaką pełniła. Architekci Georg i Emil Zillmannowie nadali jej charakter potężnej świątyni, dlatego współcześnie określa się ją mianem "Industrialnej katedry". Niestety pomimo swoich walorów obiekt zaczął popadać w ruinę, a nowy właściciel pomimo prób nie doszedł do porozumienia z miastem w sprawie rewitalizacji zakładu. MDM postanowiło skłonić obie strony do podjęcia rozmów w tej sprawie i wystosowało petycję, którą poparło kilka tysięcy mieszkańców regionu.

Przeczytaj też: Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA]

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt koncert na rycerskiej 003

Zagrali dla elektrociepłowni [ZDJĘCIA]

Byt zespol ec szombierki

Zespół wypracuje pomysł na EC Szombierki

Byt budowa ecs01

EC Szombierki - Industrialna katedra ma już 95 lat

Byt wysadzenie chlodni ec szombierki

Chłodnia kominowa legła w gruzach [VIDEO]

EC Szombierki, Bytom

EC Szombierki jako Park Technologiczny. Projekt dyplomowy

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Byt izabela van den bossche

V-ce prezes Fortum: "Ze strony miasta jest cisza"