Koncerty w Amfiteatrze w każdą niedzielę

„Muzyka Narodów” to projekt 10 koncertów prezentujących najwybitniejsze utwory dziedzictwa kultury polskiej i światowej. Muzyczne spotkania będą się odbywały w niedzielne popołudnie sierpnia oraz dwa wrześniowe wieczory w bytomskim Amfiteatrze.

Byt muszla

Dyrektorem artystycznym projektu jest Juliusz Ursyn Niemcewicz, jeden z najwybitniejszych światowych tenorów. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie oraz Operą Śląską w Bytomiu, ale także występuje na największych scenach operowych całej Europy (m.in. Opera Berlińska, Opera Poczdamska). Teraz poprowadzi cykl koncertów w Bytomiu, w ramach projektu „Muzyka Narodów”.

Każdy koncert rozpocznie się pełnym anegdot i ciekawostek wstępem, który przybliży uczestnikom prezentowaną na danym spotkaniu epokę czy kulturę. Usłyszymy nie tylko klasyki muzyczne różnych krajów i narodów, ale także kultur, wyznań czy po prostu gatunków.

W projekcie udział wezmą wybitni soliści i muzycy z kraju i zagranicy. Bytomianie usłyszą: muzykę dawną i współczesną, żydowską i celtycką, poważną i jazz, melodie z Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Wszystko po to, by sztuka najczęściej prezentowa w operach czy teatrach, „wyszła” do ludzi. Dokładnie tak będzie w Bytomiu – wszystkie koncerty w ramach projektu odbędą się w Amfiteatrze w parku miejskim im. Franciszka Kachla.

Pierwszy zaplanowano już na 2 sierpnia, na godz. 16.00. Na koncercie inaugurującym projekt zagra Kwartet smyczkowy Altra Volta, który przeniesie nas w muzyczne klimaty Austrii. Kolejne spotkanie z muzyką narodów odbędzie się 9 sierpnia – tym razem usłyszymy aranżacje muzyki celtyckiej i szantowej w wykonaniu zespołów Pipes&Drums oraz Brasy. 16 sierpnia przeniesiemy się do Hiszpanii, w której muzyczne klimaty wprowadzi bytomian Erlendis Quartet. Kolejne koncerty to muzyka czeska w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów (23 sierpnia) i węgierska – Gentle Quartet (30 sierpnia). Ostatnie dwa spotkania odbędą się już we wrześniu – 20 września klasyki włoskie zaprezentuje Altra Volta Kwartet, a argentyńskie Kwartet Fourmat. Na koncercie kończącym projekt, 27 września, muzykę niemiecką wykona dla mieszkańców Altra Volta Kwartet.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon