Będą rozmawiać o rewitalizacji

Od dziś w Bytomiu wizytują przedstawiciele samorządów Łodzi i Wałbrzycha oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Celem delegacji jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie rewitalizacji.

Byt srodmiescie bytom

Bytom, Łódź i Wałbrzych zostały wyznaczone przez rząd do pilotażowego projektu rewitalizacji. Stało się tak nie bez powodu. W tych trzech miastach kumuluje się najwięcej problemów społecznych wywołanych upadkiem przemysłu w minionych latach. Na podstawie działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych z sukcesem w ramach pilotażu ma powstać katalog dobrych praktyk, który stanie się częścią Narodowego Programu Rewitalizacji. Z doświadczeń Bytomia będą później korzystać inne polskie miasta, aby z powodzeniem ożywić zdegradowane obszary na ich terenie.

W ciągu najbliższych kilku lat Bytom powinien otrzymać 100 mln euro na rewitalizację. Choć Urząd Miejski przedstawił już listę projektów, które planuje zrewitalizować za te środki, to może ona jeszcze ulec zmianie. Niebawem ministerstwo wybierze instytucję, która będzie doradzać naszemu miastu w zakresie rewitalizacji. To od niej będzie zależało jakie działania będą ostatecznie podejmowane w ramach pilotażu.

Przed kilkoma dniami Sejm przyjął ustawę o rewitalizacji. Przekazuje ona samorządowcom nowe narzędzia, których do tej pory brakowało im do odnowy problematycznych dzielnic. Miasta będą mogły wyznaczać specjalne strefy rewitalizacji, gdzie pojawi się możliwość zwalniania z procedur administracyjnych, udzielania dotacji remontowych itp. Spotkanie w Bytomiu pozwoli przedstawicielom miast biorących udział w pilotażu na omówienie z urzędnikami ministerialnymi nowych mechanizmów.

Delegacje z Łodzi, Wałbrzycha i Warszawy będą wizytować w Bytomiu do jutra. Dziś goście zwiedzili miasto i poznali jego historię. Na jutro zaplanowano prezentacje pilotażu oraz dobrych praktyk wszystkich trzech miast, a także panele wymiany doświadczeń w kwestiach społecznych i inwestycyjno-gospodarczych.

fot. arch. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon