Fortum wybuduje nową ciepłownię w Miechowicach

Jesienią w Miechowicach ruszy budowa nowej ciepłowni. Koncern Fortum przeznaczy na tę inwestycję około 50 milionów złotych.

Byt ec miechowice

W 2015 roku jeden z wysłużonych kotłów elektrociepłowni Miechowice musi zostać wyłączony z eksploatacji w związku z dyrektywami unijnymi – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum. Nowa ciepłownia powstanie obok istniejącego zakładu, lecz jej praca będzie od niego całkowicie niezależna. Obiekt zostanie wyposażony w kocioł rusztowy WR-25 opalany węglem. Początkowo nowa ciepłownia będzie stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu. Jednak docelowo będzie pełnić funkcję źródła szczytowego dla planowanej elektrociepłowni w Zabrzu, która od 2018 roku ma dostarczać ciepło do domów w Bytomiu i Zabrzu.

Przeczytaj też: Fortum wybuduje nową elektrociepłownię w Zabrzu. Co to oznacza dla bytomskich zakładów?

Nad koncepcją nowego źródła w Bytomiu pracowaliśmy już od momentu przejęcia ZEC Bytom w 2010 roku. Inwestycja w Bytomiu ma kluczowe znaczenie w strategii inwestycyjnej Fortum dla Śląska, a także zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Bytomia. Budowa ciepłowni z kotłem WR-25 to pierwsza inwestycja w tym mieście mająca na celu zastąpienie istniejących jednostek, tak by w przyszłości moce wytwórcze Fortum na Śląsku były niezawodne, przyjazne środowisku, a także dostosowane do potrzeb rynku – komentuje Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni. Nowa ciepłownia w Miechowicach zostanie oddana do użytku do końca przyszłego roku.

Fortum zamierza w najbliższym czasie połączyć sieci ciepłownicze Bytomia i Zabrza. Nowe połączenie zostanie wykonane z rur preizolowanych umieszczonych pod ziemią, dzięki czemu nie będą szpecić krajobrazu. Jego długość wyniesie ponad 10 kilometrów. Woda grzewcza będzie mogła być przesyłana w obu kierunkach - zarówno z Zabrza do Bytoma, jak i odwrotnie.

Budowa połączenia jest potrzebna, gdyż podstawowym źródłem ciepła dla obu miast ma stać się nowa elektrociepłownia, która powstanie w Zabrzu. Inwestycja o wartości 870 mln zł ma zapewnić ciepło dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Bytomiu i Zabrzu. Nowy zakład będzie zasilany paliwem alternatywnym, tzw. RDF (Refuse Derived Fuel) uzyskiwanym z odpadów komunalnych oraz węglem i biomasą. Szacowana roczna produkcja nowej elektrociepłowni wyniesie ok. 730 gigawatogodzin ciepła i 550 GWh energii elektrycznej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt ec miechowice

Fortum wybuduje nową elektrociepłownię...

Byt sonda czyste powietrze

Jak dbasz o czyste powietrze w Bytomiu? [VIDEO]

Byt cieplownia miechowice1

Zamontowano kocioł w nowej ciepłowni

Elektrociepłownia Miechowice

Elektrociepłownia Miechowice sprzedana

Ciepła woda

Kilka dni bez ciepłej wody w sporej części Bytomia

Byt cieplownia miechowice01

Bytom będzie mieć zupełnie nową ciepłownię...

Byt kociol zabrze

Nowa ciepłownia coraz bliżej