Uliczka Różana - najwęższa ulica Bytomia

Zaułek pomiędzy Rynkem a ul. Dzieci Lwowskich to najwęższa uliczka Bytomia i zarazem jedna z najstarszych. Poznajcie jej długą historię, sięgającą początków naszego miasta.

Relikty średniowiecznego Bytomia

Dokumenty podziału Bytomia w 1369 roku pomiędzy Konradem II Oleśnickiem i Przemysławem I Cieszyńskim, określający, że granica biegła: „... prosto przez rynek, aż do progu ław chlebowych, pośrodku przez wagę miejską, i dalej aż do ścieku, który leży między domami Staszka i Mongbiera...” Ściek ten prowadził do stawu przed murami miejskim, tam gdzie dziś znajduje się Agora. Przy ścieku biegła szeroka na ponad 4 metry uliczka wyłożona dębowymi deskami, która dowcipni mieszkańcy, od unoszącego się tutaj zapachu, nazwali Różaną. Dobrze zachowane pozostałości nawierzchni tej uliczki odkryto w 1936 roku podczas prac archeologicznych.

zaulek 1936 m

Uliczka Różana nigdy nie miała takiego znaczenia jak sąsiednie - Gliwicka i Jainty - a gdy w XVIII wieku jej cześć przy Rynku została zabudowana domami, znaczenie to jeszcze spadło. Nic więc dziwnego, że gdy w połowie XIX wieku Bytom niezwykle szybko się zmieniał, gdy Rynek, Bulwar i śródmiejskie ulice otrzymały piękne równe bruki, uliczka Różana (niem. Rossengasse) wciąż wyłożona była polnymi kamieniami. Dopiero w 1881 roku i tutaj zawitała nowoczesność. Uliczkę wybrukowano granitową kostką, a po bokach ułożono duże kamienie rynsztokowe o przekroju zbliżone do litery „L”.

I znów na wiele lat o niej zapomniano. Inne ulice Bytomia poszerzano, a XIX-wieczne bruki zmieniano na nowe ułożone z idealnie dopasowany dużych bloków granitowych. Później ulice asfaltowano, by dostosować je do ruchu samochodowego. Jednak uliczka Różana została „zamrożona” w swoich formach z 1881 roku. Jej melancholijny urok docenił w 1925 roku tygodnik „Oberschlesien im Bild” zamieszczając zdjęcie podpisane: „Uliczka Różana. Najwęższa ulica Bytomia”.

zaulek 1925 m

W styczniu 1945 roku spaliła się znaczna część śródmieścia Bytomia, w tym cały zespół budynków przy zachodniej pierzei Rynku. Po wyburzeniu ruin ulika Różana znów jak w średniowieczu, wychodziła na centralny plac miasta. Niestety w latach 50. zmieniono jej historyczną nazwę na „Zaułek”. Przez kilkadziesiąt powojennych lat, czas - na najwęższej uliczce w mieście kiedyś nazywanej Rosengasse, a teraz Zaułkiem - jakby się zatrzymał.

zaulek ok 1980 cz cz m

Jednak w latach 70. myślący po nowemu architekci pragnęli to zmienić. Snuli wizję równie ambitne, co pozbawione wyczucia proporcji i formy, planując dobudowania do XIX wiecznych kamienic aluminiowo-szklane ozdoby. Snuli także pomysły wyburzenia i wybudowania na nowo całego śródmieścia Bytomia. Zakończyły się one w 1980 roku rozbiórka kamienic w kwartale między placem Kościuszki a ul. Jainty. Wchodzący w ten kwartał Zaułek stał się przez to kilkanaście metrów krótszy. Na domiar złego, w 1995 roku wyburzono, wpisaną do rejestru zabytków kamienice przy ul. Lwowskich Dzieci 1. Według uzgodnień miano ją odbudować, jednak do dzisiaj jest w jej miejscu nielegalny parking. Zaułek powoli tracił swój uroku. Nadzieją dla tej starej uliczki stał się Festiwal Sztuki Wysokiej organizowany tutaj i w galerii „Stalowe Anioły” od 2000 roku. Dzięki artystom stara uliczka na nowo ożyła. Artyści, młodzież i nowe oświetlenie dodały jej chwilowego blasku.

zaulek 2008 m

Te lepsze lata nie trwały jednak długo. Festiwal przeniesiono, a uliczkę dosłownie zabito dechami. Z uliczki w samym centrum miasta zrobiono nielegalne wysypisko śmieci. Władze miejskie i Miejski Zarząd Dróg i Mostów przez cztery lata problemu nie dostrzegały, dopiero przed wyborami 2012 roku udało się ją posprzątać. Nie na długo, w końcu wybory nie są co roku. Dzisiaj jedyne co z czaru Zaułka pozostało to unikalny bruk ułożony w 1881 roku przez mistrza kamieniarskiego Heinricha Röhrichta, ale niestety i on z roku na rok ulega dewastacji.

Polub bloga "Bytom - hasie, szkło i bele co" na Facebooku!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Granica polsko-niemiecka w Bytomiu

Państwowa granica, po której w Bytomiu nie ma już śladu

Muzeum Górnośląskie, Bytom

Gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zabytkiem

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt bytomskie pocztowki

Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Byt dziura teatr rozbark

Na Rozbarku powstanie pomnik

Byt Bytom Rynek a1901 1905

O rodzinie Guttmannów i ich kamienicach przy Rynku