Nowa ciepłownia coraz bliżej

1 września Fortum podpisało umowę na budowę nowej ciepłowni o mocy 25 MW, która powstanie w Miechowicach. Wykonawcą projektu została firma Erbud SA, a całość inwestycji wyniesie około 50 milionów złotych. Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo dostaw ciepła w przyszłości.

Byt kociol zabrze

Zgodnie z umową w Miechowicach ma powstać ciepłownia wyposażona w kocioł WR-25. Jej budową zajmie się Erbud SA, czyli ta sama firma, która wcześniej zbudowała w Bytomiu Centrum Handlowe Agora. Prace mają rozpocząć się już na przełomie września i października, a miechowicka ciepłownia ma zostać oddana do użytku do końca 2016 roku.

Co budowa nowego obiektu oznacza dla mieszkańców? Początkowo ma być on rezerwą dla istniejącej już infrastruktury ciepłowniczej Bytomia. Docelowo będzie pełnić funkcję szczytowego źródła dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Przypominamy, że to ona od 2018 roku będzie produkować ciepło dla mieszkańców Bytomia i Zabrza.

Jak pisaliśmy wcześniej, Fortum planuje w najbliższym czasie połączyć bytomskie i zabrzańskie sieci ciepłownicze. Zostaną one złączone specjalnymi preizolowanymi rurami. Złączenie sieci wyniesie ponad 10 kilometrów i zostanie umieszczone pod ziemią. Dzięki niemu woda grzewcza będzie przekazywana w obu kierunkach – z Zabrza do Bytomia i odwrotnie.

- Budowa nowych mocy wytwórczych w Bytomiu jest częścią realizowanego przez Fortum dużego projektu odbudowy mocy wytwórczych na Śląsku. Aktualnie ciepło jest produkowane w elektrociepłowni Miechowice, którą stale modernizujemy. Jedynie w tym roku wydamy na ten cel ponad 12 mln PLN, jednak ze względu na regulacje unijne wysłużone kotły w Miechowicach będą musiały być stopniowo wygaszane. Nowa ciepłownia w Bytomiu w połączeniu z elektrociepłownią, którą wybudujemy w Zabrzu, zapewni bytomianom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. produkcji Fortum Power and Heat Polska.

Nowa miechowicka ciepłownia powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już elektrociepłowni Fortum i będzie osobnym kompleksem obiektów. Projekt obejmie m.in. wybudowanie kotłowni, niezależnego komina, instalacji odsiarczania spalin i placu węglowego. Ciepłownia będzie wyposażona w nowoczesny kocioł WR-25, który spełni rygorystyczne normy środowiskowe. Dzięki temu, jeśli limity emisyjne będą nadal zaostrzane kocioł będzie dostosowywany do nich, ale nie będzie trzeba ingerować w jego konstrukcję.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon