Rusza fabryka wełny mineralnej na Bobrku

Dawniej symbolem Bobrka była huta. Teraz może się nim stać nowoczesna fabryka wełny mineralnej. Zakład będzie zatrudniać ok. 150 osób.

Byt petralana bobrek

Firma Petralana zdecydowała się na wybudowanie fabryki w Bytomiu z kilku względów: miasto położone jest w centrum konurbacji przy ważnych szlakach komunikacyjnych, na Bobrku działa koksownia wytwarzająca koks i gaz koksowniczy potrzebne w procesie produkcyjnym, a w pobliżu znajduje się kamieniołom, który będzie dostarczać kolejne materiały konieczne przy produkcji wełny mineralnej skalnej. Ponadto Petralana jest firmą rodzinną, należącą do bytomian, którym zależało by zrealizować inwestycję właśnie tutaj. - Zbudowaliśmy tę fabrykę wysiłkiem wielu osób. Powstała ona dzięki uporowi właścicieli, rodzin związanych z Bytomiem. Właścicielom zależy na tym, by fabryka była czymś więcej niż zwykłym miejscem pracy - powiedział prezes firmy, Tomasz Wesołowski.

W czwartek nastąpiło oficjalne otwarcie nowego zakładu, jednak pierwsza rolka wełny mineralnej ma zjechać z taśmy dopiero 13 października. Wszystkie hale są w całości wykończone i przygotowane do produkcji. Firma obsadziła już kadrę kierowniczą i zarządzającą oraz 80% pozostałej załogi. 90% personelu mieszka w Bytomiu, w tym najwięcej pracowników jest z Bobrka i Karbia. Wciąż są poszukiwani spawacze, ślusarze, tokarze, frezerzy, elektrycy, operatorzy pieca szybowego i linii produkcyjnej. W sumie fabryka będzie zatrudniać ok. 150 osób, a kolejnych 50 ludzi będzie pracować w sektorach związanych z zakładem.

Materiał wytwarzany w bytomskiej fabryce będzie przeznaczony do zastosowań w budownictwie ogólnym, elewacjach zewnętrznych niewentylowanych i wentylowanych, systemach garażowych, dachach płaskich, systemach podłogowych oraz przemysłowych. Petralana zamierza produkować rocznie na Bobrku 41 tysięcy ton wełny mineralnej skalnej. 50% będzie przeznaczonych na rynek krajowy, a druga połowa na eksport.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon