Pierwszy polski procesor 32-bitowy... z Bytomia!

Ministerstwo Gospodarki pochwaliło się pierwszym polskim procesorem 32-bitowym stworzonym przez bytomską firmę. Zdaniem resortu D32PRO ma szansę konkurować ze światowymi produktami wielkich koncernów.

Byt procesory d32pro

Procesor, o którym mowa, jest dziełem Digital Core Design, firmy powstałej w 1999 roku w Bytomiu i działającej w naszym mieście do dziś. Założyła ją trójka studentów Politechniki Śląskiej: Jacek Hanke, Tomasz Krzyżak i Piotr Kandora. Ich laboratoria zajmują się projektowaniem innowacyjnych architektur mikroprocesorów, kontrolerów i interfejsów szeregowych. W ciągu ostatnich lat o DCD zrobiło się głośno, gdy glob obiegła informacja o najszybszym na świecie procesorze z rodziny 8051 stworzonym przez bytomian. DQ80251 jest ponad 65 razy bardziej wydajny od standardu stworzonego przez firmę Intel. Rozwiązania Digital Core Design uznano za tak zaawansowane, że firma została zaproszona do otwarcia targów CeBIT 2013, największych targów informatycznych na świecie.

Teraz media znów rozpisują się o bytomskiej spółce. W zeszłym tygodniu w Warszawie Ministerstwo Gospodarki zaprezentowało pierwszy polski procesor 32-bitowy. Różne firmy od lat próbowały tego dokonać, lecz dopiero inżynierom z bytomskiego Digital Core Design udało się stworzyć od podstaw taki układ. Jak zapewniają, D32PRO można wykorzystać w praktycznie każdej dziedzinie elektroniki. - Procesor może być stosowany w różnych gałęziach przemysłu, od motoryzacji, przez telekomunikację, elektronikę użytkową, aż po bardzo zaawansowane wdrożenia w elektronice medycznej czy w lotnictwie - powiedział podczas prezentacji Tomasz Krzyżak. DCD ze swoim procesorem będzie jedną z firm, które będą reprezentować nasz kraj w październiku podczas Tygodnia Sektora ICT na EXPO w Mediolanie.

Digital Core Design powoli wyrasta na pozytywny symbol naszego miasta - tym razem związany nie z węglem, lecz z krzemem. O żadnej innej firmie z Bytomia w ostatnich latach nie mówiono tak wiele i tak dobrze w ogólnopolskich mediach. Jej twórcy udowadniają, że da się tu osiągnąć sukces, nawet o globalnej skali. Szacuje się, że na świecie pracuje 250 milionów urządzeń zbudowanych w oparciu o architekturę opracowaną przez bytomskich inżynierów. Z produktów DCD korzystają nawet tacy giganci jak Sony, Bosch, Siemens, Philips, Caterpillar, Thales, Bombardier, General Electric czy Toyota.

djembed

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon