Heinrich jak żywy!

177-latek z Bytomia korzysta z Facebooka! Heinrich Schulz-Beuthen od tygodnia bryluje w najpopularniejszym medium społecznościowym.

Sędziwego bytomianina postanowiło wskrzesić w wirtualnym świecie stowarzyszenie Piękna Strona Miasta. W ten oryginalny sposób organizacja chce przypomnieć mieszkańcom o postaci kompozytora, którego utwory grano w Austrii, Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W sumie stworzył ponad 130 utworów, lecz dokładna liczba nie jest znana, gdyż wiele rękopisów z jego dziełami zaginęło. Komponował symfonie, opery, śpiewogry, pieśni, psalmy i oratorium.

Niestety dziś niewielu bytomian o nim pamięta, choć miasto powinno być z niego dumne. Do 1945 roku jego imię nosiła ulica łącząca ul. Strzelców Bytomskich z Piłsudskiego, ale zmieniono jej nazwę w ramach akcji polonizowania nazw bytomskich ulic. Obecnie patronuje jej nauczyciel Jan Kasperek. W tym roku minęło sto lat od jego śmierci, dlatego PSM wraz z Muzeum Górnośląskim postanowiło obudzić pamięć o sławnym przed laty kompozytorze.

W tym celu na Facebooku założono profil Heinricha Schulza-Beuthena, gdzie członkinie stowarzyszenia opisują miasto z punktu widzenia wiekowego kompozytora i wspominają jego dokonania. Do akcji przyłączyły się tutejsze restauracje i knajpki, które włączyły do swoich menu dania inspirowane twórczością muzyka. Można je zamawiać w: Blęder–Kulinarnie, Cafe Bristol, Cukiernia-lodziarnia Kwapisz, Herbaciarnia Herbata, Kawiarnia Suplement, Lodziarnia u Fiołków, Lucky Luciano, Restauracja Klimat, Sapori Divini, Srebrne Stawy Golf Club Restaurant by grillpoint, Stara Piekarnia, ToTu cafe Kanaan, Wagon, Zelter.

Z kolei Muzeum Górnośląskie przygotowało cykl wydarzeń poświęconych bytomskiemu kompozytorowi. Już w najbliższą sobotę sprzed Biura Promocji Miasta przy Rynku 7 wyruszy wycieczka śladami Heinricha Schulza-Beuthena i muzycznych tradycji Bytomia, w której może wziąć udział każdy zainteresowany. Miesiąc później, 24 października w muzeum odbędzie się panel dyskusyjny "W świecie dźwięków - o ponadczasowej roli muzyki" połączony z koncertem kameralnym muzyki bytomskiego kompozytora. Pod koniec listopada będzie mieć miejsce kolejny koncert "Heinrich Schulz-Beuthen. Ku pamięci" z udziałem organisty Tomasza Plocha i wiolonczelistki Małgorzaty Majnusz-Jarek. Na zakończenie obchodów jubileuszu śmierci muzyka zaplanowano 16 grudnia w Muzeum Górnośląskim wernisaż wystawy i premierę biografii Heinricha Schulza-Beuthena autorstwa Joanny Lusek.

fot. arch. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Po wykładzie o walkach o Miechowice w 1945 roku odbyło się spotkanie z aktorami

Widowisko "Walki o Miechowice 45" z udziałem znanych aktorów

Zygmunt Wróblewski i Walery Wróblewski

Ulica gen. Zygmunta Wróblewskiego? Taki ktoś nie istniał

Śpiący lew. Kultowa dla bytomian rzeźba Kalidego

Jak śpiący lew wrócił do Bytomia

Byt cyfrowa biblioteka bytomskiej architektury

Baza bytomskich zabytków urośnie ponad dwukrotnie!

Byt swiecenie pokarmow rozbark

Będą święcić pokarmy w strojach rozbarskich

Byt budowa cmentarz01

Koparki jeżdżą po grobach [ZDJĘCIA]

Byt wycieczka murarska

Tłumy zwiedzały Bytom