Bytomianka robi karierę muzyczną w Sydney

Joanna Szymańska wyemigrowała do Irlandii 11 lat temu. Dziś jest wokalistką zespołu Crossroad Y, którego najnowszy przebój, „Comfort Me”, widnieje na liście 20 najbardziej aktywnych debiutów w Australii.

Byt crossroad y horizontal 2

Joanna Szymańska jest rodowitą bytomianką – mieszkała w centrum i uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 5. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego na ulicy Webera, 11 lat temu, wyemigrowała do Irlandii. Stamtąd po kilku latach wyjechała z mężem do Sydney.

- Bytom zawsze będzie dla mnie miejscem, gdzie przeżyłam szczęśliwe dzieciństwo i nauczyłam się wartości, którymi dziś kieruję się w życiu; gdzie poznałam przyjaciół na dobre i złe oraz miłość mojego życia; gdzie wszystkie moje pasje miały swój początek i gdzie przeżywałam pierwsze sukcesy muzyczne. W Bytomiu nadal mieszka moja najbliższa rodzina, a wśród nich mój najmłodszy brat, Michał, znany w kręgach rapowych jako MiHas. Jestem bardzo dumna z mojego pochodzenia – mówi Joanna Szymańska.

Muzyczna przygoda wokalistki rozpoczęła się już w czasach licealnych, kiedy znany bytomski artysta, Marek Miś, zorganizował w „Ekonomiku” przesłuchania do zespołu „Zapiecki II”, późniejszego „Podtekstu”. Razem z grupą Joanna Szymańska zdobywała liczne wyróżnienia, wśród nich, między innymi, drugie miejsce na festiwalu piosenki ekologicznej w Legnicy.

Po 7,5-rocznym pobycie w Irlandii, ukończeniu studiów, bytomianka razem z mężem wyjechała do Australii. Tam, w pracy, poznała utalentowanych artystów – kompozytora i gitarzystę Johna oraz wokalistę, pianistę i gitarzystę, Fabiana. Wspólnie, w 2013 roku, powołali do życia zespół Crossroad Y. Jego nazwa symbolizuje pochodzących z różnych części świata artystów: Johna z Irlandii, Fabiana z Indii i Joannę z Polski, a dokładniej: z Bytomia.

- Naszymi piosenkami próbujemy wzbudzić emocje oraz zachęcić słuchaczy do refleksji. Piszemy o sprawach, które są dla nas ważne lub wpływają na nas. Nazwa zespołu symbolizuje to, że cała nasza trojka pochodzi z rożnych części świata, ale spotkaliśmy się na jego końcu i stworzyliśmy nasz własny styl – mówi artystka.

W lutym 2014 roku Crossroad Y nagrało swój pierwszy singiel – „Funny Little Things”. Piosenka opowiada o odchodzeniu bliskich osób, trudnościach związanych z odległością, w takiej sytuacji, i braku możliwości pożegnania się. To temat szczególnie znany osobom, które tak, jak członkowie zespołu wyjechały z kraju na stałe.

djembed

- Piosenka została nagrodzona w dwóch konkursach – w Międzynarodowym Konkursie na Piosenkę Roku, a także dostała się do półfinału w kategorii Music Video w konkursie UK Songwriting Contest. To nie koniec – na początku września wydaliśmy pierwszy utwór z naszego mini albumu, zatytułowany „Comfort Me”, który opowiada o związku na odległość, uczuciach niepewności, niecierpliwości i tęsknoty – dodaje bytomianka.

Klip do „Comfort Me” został wyreżyserowany, wyprodukowany i nagrany przez samą bytomiankę – iPhone'm. Nie przeszkodziło mu to jednak w osiągnięciu ogromnego sukcesu. „Comfort Me” jest dziś wśród najbardziej aktywnych australijskich debiutów, pośród znanych artystów, takich, jak David Guetta, Pink czy Duran Duran.

djembed

Obecnie zespół skupia się na promocji singla i mini albumu, którego premiera odbędzie się w połowie grudnia. Jakie są dalsze muzyczne cele Crossroad Y? - Naszym marzeniem jest to, aby nasza muzyka docierała do słuchaczy na całym świecie, podbijała serca emocjami i przekazem – mówią artyści.

W Polsce Crossroad Y także ma swoich fanów – to głównie rodzina i znajomi z lat szkolnych. Czy kiedyś usłyszymy ich na żywo w Bytomiu? Zespół bardzo chętnie zagrałby w naszym mieście. Obecnie wokalistka, Joanna, spodziewa się dziecka, więc długodystansowe loty muszą jednak poczekać. Muzycy zapraszają do śledzenia ich profilu na Facebooku, gdzie dostępne są wszelkie informacje na temat Crossroad Y i jego najbliższych planów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Artystyczna Przystań Młodych

24 przedstawienia i koncerty z budżetu obywatelskiego

Kościół Świętego Ducha oczami archeologa

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”

Roman Kostrzewski

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego - 18 lutego 2022 r. w Bytomiu

Mariusz Świątczak, uczestnik "The Voice of Poland" z Bytomia

Mariusz Świątczak z Bytomia w "The Voice of Poland"

Byt rocznik bytomski nr 1

Wydawnicza gratka dla pasjonatów historii...

Byt streetfoodpolska bytom 01

Z bytomskiego Rynku znikają ogródki, a pojawią...

Byt bajkowypostium

„Bajkowy kostium teatralny” - konkurs...