Wybory parlamentarne w niedzielę. Idź zagłosować!

W niedzielę cały kraj wybierze nowy skład parlamentu. Tłumaczymy jak głosować.

Byt obwodowa komisja

Zgodnie z harmonogramem w sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. W jej trakcie nie można prowadzić żadnej formy agitacji. Rozklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, czy nawet ustne zachęcanie do głosowania na poszczególnych kandydatów, bądź komitety jest prawnie zakazane. Nie wolno również publikować żadnych sondaży wyborczych. W tym czasie obywatele powinni móc spokojnie zastanowić się nad dokonaniem właściwego wyboru.

FREKWENCJA W BYTOMIU DO GODZ. 12:00

Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie 7:00. Swój głos będzie można w nich oddać do 21:00. Tu na wyborców czeka pułapka - w nocy z soboty na niedzielę będzie miała miejsce zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym zegarki w całej polsce zostaną cofnięte o godzinę. Te osoby, które o tym zapomną i w ostatnim momencie pójdą zagłosować mogą trafić na zamknięte drzwi. Lepiej więc nie odkładać wizyty w lokalu wyborczym na później.

W Bytomiu głosowanie będzie odbywać się w osiemdziesięciu komisjach. W wyborach będą mogli uczestniczyć również pacjenci tutejszych szpitali oraz osadzeni w areszcie śledczym. Adresy komisji i ich granice znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Ponadto Urząd Miejski na swojej witrynie uruchomił wyszukiwarkę komisji, która bardzo ułatwia znalezienie prawidłowego lokalu, gdzie powinniśmy zagłosować.

Podczas oddawania głosu zalecamy pełne skupienie. Jak wskazuje Fundacja Batorego karty do głosowania zostały źle zaprojektowane, dlatego łatwo można dokonać pomyłki. Po przyjściu do komisji i okazaniu dowodu tożsamości każdy obywatel otrzyma dwie karty: jedną z listą kandydatów do sejmu, drugą z listą kandydatów do senatu. Tak, jak w wyborach w ubiegłym roku karty będą miały formę broszur, gdzie listy kandydatów każdego z komitetów zostały umieszczone na osobnych stronach. Trzeba pamiętać, że zaznaczyć można wyłącznie jedno nazwisko w całej broszurze! Wskazanie kandydata odbywa się poprzez zaznaczeniem znakiem X w kwadraciku obok jego nazwiska.

Cisza wyborcza zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych. Wtedy pojawią się pierwsze sondaże prezentujące prawdopodobne wyniki głosowania. Ostateczne wyniki poznamy jednak dopiero po kilku dniach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon