Historyczny podwieczorek w Starej Piekarni

W Starej Piekarni w Miechowicach ponownie będzie można poznać kawałek historii Bytomia. Tym razem uczestnicy spotkania dowiedzą się co nieco o kompozytorze Heinrichu Schulzu-Beuthenie.

Byt stara piekarnia

W tym roku przypada setna rocznica śmierci Heinricha Schulza-Beuthena, znakomitego kompozytora pochodzącego z naszego miasta. Dziś postać muzyka jest zapomniana, lecz od kilku miesięcy pamięć o nim przywracają członkinie stowarzyszenia PSM i pracownicy Muzeum Górnośląskiego. Schulz-Beuthen jest autorem 130 dzieł muzycznych, w tym również oper. Jego kompozycje grano w Austrii, Niemczech, Szwecji, Francji, Włoszech, a nawet Stanach Zjednoczonych. Choć pracował i komponował w Lipsku, Zurychu, Wiedniu i Dreźnie, to wciąż czuł się bytomianinem, czego dowodem jest przyjęcie przez niego w 1863 roku drugiego członu nazwiska, którym była ówczesna nazwa Bytomia.

Już za dwa dni, w poniedziałkowy wieczór o godzinie 18:00 pracownicy Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego opowiedzą o postaci kompozytora. Przy herbacie w klimatycznych wnętrzach Starej Piekarni przy ul. Reptowskiej 4 każdy będzie mógł posłuchać o życiu i twórczości Heinricha Schulza-Beuthena.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt palac zabezpieczony01

Pałac w Miechowicach wreszcie został zabezpieczony

Byt ruiny palacu miechowice10

Nareszcie zabezpieczą pałac

Byt palac wincklerow01

Miechowicki pałac Franza Wincklera

Byt ruiny palacu miechowice10

Pałac w Miechowicach lada moment runie! [ZDJĘCIA]

Cholonek

Zbigniew Rokita: Uwielbiam pomniki, te bytomskie też

Piekarska widok ogolny 2

Kto i po co fotografował bytomski Bulwar przed wyburzeniem?

Rok 1945 w Bytomiu. Zabudowa przy zabytkowym Rynku została zrównana z ziemią.

Rosjanie palą miasta Ukrainy. Kiedyś Bytom przeżył to samo