Platforma wciąż mocna w Bytomiu [WYNIKI WYBORÓW]

Rywalizacja dwóch największych partii w naszym mieście była bardzo wyrównana. W wyborach do sejmu nieznacznie wygrał PiS, ale w walce o senat zatriumfowało PO.

Byt parlament bytom

Po dwóch dniach od głosowania Państwowa Komisja Wyborcza wreszcie udostępniła informacje o wynikach w Bytomiu. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 46,42% i była o 4,77% niższa od ogólnokrajowej. Tym razem bytomianie wykazali się większym zaangażowaniem niż zwykle, choć wciąż jest nam daleko np. do Bielska-Białej, gdzie udział w wyborach wzięło blisko 60% mieszkańców.

Najwięcej wyborców z naszego miasta w głosowaniu poparło Prawo i Sprawiedliwość (29,98%), lecz Platformę Obywatelską wskazało niewiele mniej, gdyż 27,10%. To pokazuje, że wbrew ogólnonarodowym trendom, pozycja partii Ewy Kopacz wciąż jest tu bardzo mocna. Pozostałe ugrupowania otrzymały w Bytomiu: Kukiz'15 14,85%, Zjednoczona Lewica 7,84%, Nowoczesna 7,78%, KORWiN 5,06%, Razem 4,54%, PSL 2,23%, Szczęść Boże 0,51%.

Absolutnym numerem jeden w naszym mieście okazał się Wojciech Szarama z PiS (na zdjęciu), który otrzymał 10 517 głosów (34 979 w całym okręgu) i kolejny raz został wybrany na posła. Reszta kandydatów uzyskała dużo gorszy wynik. Jacka Brzezinkę wskazało zaledwie 5 187 osób (6 374 w okręgu) i tym samym w kolejnej kadencji nie wróci już do Sejmu. Świetny wynik jak na debiut w wyborach parlamentalnych uzyskała bytomska radna Katarzyna Szołtysik-Kaczmarek startująca z listy Kukiz'15, którą poparło w całym okręgu 4 775 wyborców. Niestety z jej komitetu do Sejmu wejdzie gliwiczanin Paweł Kobyliński.

Posłami z naszego okręgu będą: Wojciech Szarama (PiS), Piotr Pyzik (PiS), Jarosław Gonciarz (PiS), Barbara Dziuk (PiS), Borys Budka (PO), Krystyna Szumilas (PO), Tomasz Głogowski (PO), Paweł Kobyliński (Kukiz'15), Marta Golbik (Nowoczesna).

W wyborach do Senatu walka między reprezentantami dwóch największych partii również była wyrównana, lecz tym razem przewagę uzyskała kandydatka Platformy Obywatelskiej. Maria Pańczyk-Podziej z PO uzyskała wynik 34,02% (19 728 głosów), a jej konkurent z PiS Grzegorz Religa 31,27% (18 133 głosów). Na podium zmieścił się jeszcze bytomianin, dyrektor tutejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Adam Stromidło, który otrzymał 13 204 głosów w naszym mieście.

Ostatecznie Senatorem z naszego okręgu zostanie Maria Pańczyk-Podziej. Warto przy okazji nadmienić, iż do izby wyższej polskiego parlamentu kolejny raz dostał się bytomianin Andrzej Misiołek (na zdjęciu), który tym razem startował z okręgu Katowickiego.

Przeczytaj też: Ponad 30 bytomian startuje do parlamentu [LISTA KANDYDATÓW]

fot. PiS / Adam Nurkiewicz

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon