Miasto chce wyremontować prokuraturę

Bytomska Prokuratura Rejonowa od kilkunastu lat nieodpłatnie korzysta z miejskiej kamienicy. Teraz miasto zamierza "zasponsorować" prokuraturze termomodernizację tego budynku.

Byt prokuratura bytom

Kamienica na początku ulicy Sądowej, w której niegdyś mieściło się popularne kino "Pokój", od lat służy bytomskim prokuratorom. Budynek jest własnością gminy, która w 2001 roku przekazała go na czas nieokreślony na rzecz Skarbu Państwa, a dokładniej Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Za jego użytkowanie miasto nie pobiera żadnych opłat, ale za to ten ważny urząd państwowy działa na terenie Bytomia.

Okazuje się, że władze miasta postanowiły jeszcze bardziej dopieścić tutejszą prokuraturę. Wśród projektów przewidzianych do realizacji w ramach rewitalizacji Bytomia jako Obszaru Strategicznej Interwencji znalazła się termomodernizacja budynku przy ul. Sądowej 2. Tylko niektórzy zorientują się, że właśnie pod tym adresem kryje się siedziba Prokuratury Rejonowej, gdyż ani nazwa projektu, ani jego opis na witrynie magistratu nie zawierają jakiejkolwiek informacji o obecnej funkcji obiektu. Za to podkreślono jego zabytkowy charakter i korzyści energetyczne, jakie przyniesie docieplenie.

Przeczytaj też: Prezydent podpisał ważne ustawy dla Bytomia

Jakie znaczenie w kontekście rewitalizacji Bytomia ma remont siedziby Prokuratury Rejonowej? Widocznie niewielki, skoro sami urzędnicy nie wspominają o aktualnej funkcji kamienicy przy Sądowej 2. Czy posiada ona szczególne walory zabytkowe, czy architektoniczne? Z pewnością nie większe, niż pozostała zabudowa ulicy Sądowej. Mimo to uznano, że docieplenie ze środków na rewitalizację miasta obiektu użytkowanego przez 14 lat przez podmiot Skarbu Państwa jest zasadne.

Koszt termomodernizacji prokuratury określono wstępnie na 1 mln zł. Za te pieniądze w budynku miałyby zostać m.in. wymienione okna, przebudowane instalacje wewnętrzne, a także docieplone elewacje od strony podwórza. Na razie gmina ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tego przedsięwzięcia. Jeśli postępowanie się powiedzie, to opracowanie powinno powstać do kwietnia przyszłego roku.

fot. Google Street View

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon