Ars Cameralis – co będzie się działo w Bytomiu?

Już od 24 lat listopad na Śląsku jest nieodłącznie związany z Festiwalem Ars Cameralis. Początkowo inicjatywa kulturalna o lokalnej skali, rozrosła się do jednego z najbardziej znanych w całym regionie festiwalu. Tegoroczny już trwa i tradycyjnie oferuje Ślązakom liczne koncerty, wystawy i spektakle. Część z nich odbędzie się w Bytomiu.

Byt ars cameralis dj bobmo

Ars Cameralis, jak sugeruje sama nazwa, to cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych w kameralnych miejscach, ze szczególną dbałością o nastrój. Wyróżnikiem festiwalu jest to, że skupia artystów cenionych na całym świecie, lecz nie skupionych na medialnej sławie. W ubiegłych latach wśród zaproszonych gości byli, między innym, Kishin Shinoyama, Jake i Dinos Chapman, Kronos Quartet czy The National.

Każdego roku twórcy festiwalu przygotowują bardzo zróżnicowaną ofertę artystyczną, która ma nawiązywać do różnorodności Śląska, a także ma trafiać w gusta szerokiego grona publiczności. To właśnie dzięki otwartości na eksperymenty i wyzwania, organizatorom od dwudziestu czterech lat udaje im się wywoływać interakcje pomiędzy uczestnikami a zaproszonymi gośćmi.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 29 października wystawą Carole Benzaken „W każdym momencie na przyjście i odejście”, w Katowicach. Pierwszy koncert w ramach Ars Cameralis odbył się z kolei w Zabrzu, w Kopalni Guido. To tam, 320 metrów pod ziemią, zagrał belgijski duet Joy Wellboy. Podczas kolejnych wydarzeń publiczność będzie mogła usłyszeć jazz, elektronikę, rock, a nawet techno. Pojawią się artyści z Hiszpanii i Afryki; osoby znane i cenione oraz te, dopiero zaczynające karierę muzyczną. Festiwal obejmie także koncert w Filharmonii i cykl „Kameralnie” składający się z muzycznych niespodzianek.

Nie zabraknie także wydarzeń w Bytomiu. Pierwsze zaplanowano już na najbliższą sobotę, 14 listopada. W Jazzclub Fantom zagra Bobmo – artysta od ponad 10 lat tworzący muzykę taneczną. W swoim dorobku ma współpracę z Institubes, niezależną francuską wytwórnią muzyki elektronicznej. Obecnie jest także producentem i współwłaścicielem wytwórni Marble. Jego koncert w Bytomiu rozpocznie się o godzinie 21:00, a koszt biletów wynosi 25 zł i 30 zł.

djembed

To nie wszystko – dla bytomian zaplanowano także koncert-niespodziankę, w ramach cyklu „Kameralnie”. Co to oznacza? Nikt z gości nie zna ani miejsca wydarzenia ani artysty, który się w nim pojawi. Wejściówki na koncert będzie można uzyskać wyłącznie wygrywając konkurs. Dopiero jego zwycięzcy otrzymają instrukcje, jak dostać się na wydarzenie. Zgodnie z zapowiedziami koncert ma mieć bardzo kameralny wymiar – zaproszeni artyści będą na wyciągnięcie ręki publiczności. Choć tożsamość muzyków do końca nie będzie znana, organizatorzy zdradzają, że będzie to duet. Jego muzyka będzie z kolei połączeniem kabaretowych piosenek jednej z największych diw muzyki i kultury popularnej z improwizowaną, eksperymentalną elektroniką. Bytomski koncert zaplanowano na piątek, 20 listopada, na godzinę 20:00.

Więcej na temat festiwalu można znaleźć na stronie festiwalu Ars Cameralis oraz Facebooku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Verdi na weekend

Kronika kusi

Bytomski5 freaks pink mama theatre 1

Gender w Teatrze ROZBARK

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark już działa!

Bytomski4 1524989 373198416157234 89521479 n

W Beceku będą dyskutować o filmach

Bytomski4 plakat Przy kuchennym stole

Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni...

Bytomski2 524042ce774b68 65449102

Metropolitalna Noc Teatrów w Operze Śląskiej