Pracownia Bytomia

Trwa dwudniowa konferencja "Pracownia Miast" organizowana po raz pierwszy na Górnym Śląsku. Jej uczestnicy starają się znaleźć dobry pomysł na Bytom.

Byt teatr rozbark

"Pracownia miast" jest akcją społeczną "Gazety Wyborczej", która jest prowadzona w różnych miastach Polski od 2014 roku. Dotąd spotkania odbywały się m.in. w Łodzi, Wrocławiu, a ostatnio w Płocku. Służą one do prowadzenia dialogu i wymiany opinii między samorządowcami, mieszkańcami oraz ekspertami, społecznikami, przedstawicielami rządu, świata biznesu i kultury. "Gazeta" organizuje je w formie dwudniowych wydarzeń. Pierwszego dnia odbywają się warsztaty, których uczestnicy skupiają się na wyzwaniach przed którymi stoi miasto, jak również jego problemach oraz poszukują sposobów na ich rozwiązanie. Drugiego dnia ma miejsce konferencja, gdzie omawiane są pomysły, prezentowane dobre praktyki i proponowane działania. Całość jest obszernie relacjonowana na łamach "Gazety Wyborczej" zarówno w ogólnopolskim wydaniu, jak i lokalnym. Ponadto artykuły publikowane są też w serwisie specjalnym.

W poniedziałek w Teatrze Rozbark odbyły się warsztaty z udziałem ekspertów, przedstawicieli tutejszych instytucji oraz społeczników. Wśród nich znaleźli się m.in. Patryk Białas z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, Tomasz Ćwienk z firmy Digital Core Design, Alicja Knast, dyrektor Muzeum Górnośląskiego, Lucjan Goczoł z Urzędu Miejskiego i Piotr Jakoweńko, prezes stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców. Podczas pierwszych z nich starano się ustalić jakie są mocne punkty Bytomia, by następnie zastanowić się czy da się wyorzystać ich potencjał do wzbudzenia rozwoju miasta. Drugi warsztat dotyczył tego, czy najnowsze osiągnięcia techniki mają sens w mieście starego przemysłu i jak je mądrze wykorzystać, aby Bytom stał się bardziej użyteczny dla swoich mieszkańców.

We wtorek w samo południe na Rozbarku odbędzie się otwarta konferencja, w której będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany. Wystarczy za darmo zgłosić się w serwisie evenea.pl. W programie znajdzie się m.in. prezentacja wyników poniedziałkowych warsztatów, debaty "Bytom od nowa. Czy na zmianie można wygrać? Jak miasto może wykorzystać upadek wielkich zakładów przemysłowych?" i "Zmiany ekonomiczne zmieniają krajobraz miasta. Jak wykorzystać energię mieszkańców przy projektowaniu zmiany? Angażowanie młodych, tworzenie możliwości, wyznaczanie zadań. Konsultacje społeczne". Konferencja potrwa od 12:00 do 17:00.

Projekt "Pracownia Miast" można śledzić na bieżąco w oficjalnym serwisie internetowym, na portalu Facebook oraz Twitterze.

fot. Marek Wojcik

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon