Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem?

Już w grudniu stare parkomaty ustąpią miejsca nowym. Razem z nimi do lamusa przejdzie usługa moBiLET, dzięki której za postój w Strefie Płatnego Parkowania można było płacić telefonem komórkowym.

Byt mobilet cityparkapp

Od grudnia kierowcy pozostawiający swoje samochody w centrum miasta będą korzystać z nowych urządzeń ustawionych w ramach metropolitalnego projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Za sprawą tego przedsięwzięcia do rąk mieszkańców miast konurbacji śląsko-załębiowskiej trafiły plastikowe karty służące m.in. jako elektroniczny bilet w autobusach i tramwajach KZK GOP, czy właśnie jako środek płatniczy w strefach płatnego parkowania pięciu miast. Nowe urządzenia na bytomskich ulicach będą przyjmować płatności gotówką (mają wreszcie wydawać resztę!) oraz kartą ŚKUP. Tę z kolei można doładowywać w wyznaczonych punktach, bądź przez internet.

Dotąd w bytomskiej SPP można było regulować należności za postój również za pomocą aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym - moBiLET. Usługa posiadała tę przewagę, że umożliwiała płacenie za faktyczny czas postoju, a nie tak, jak w parkomacie - z góry. Użytkownicy nie musieli za każdym razem szukać automatu i zastanawiać się, czy mają przy sobie wystarczającą ilość drobnych. Aplikacja pozwalała również na kupowanie biletów komunikacji miejskiej KZK GOP, dzięki czemu zakres jej możliwości był naprawdę duży.

W ostatnich dniach osoby korzystające z moBiLETu zostały powiadomione, że w najbliższy piątek, 27 listopada, usługa przestanie być dostępna w bytomskiej SPP. Wynika to z faktu, iż z końcem miesiąca wygasa dotychczasowa umowa na obsługę strefy, natomiast nowy operator zaproponował w przetargu inną aplikację mobilną spełniającą wymogi specyfikacji. Od 30 listopada płatności komórkowe za postój będzie można dokonywać za pomocą City Park App, której sposób działania jest bardzo podobny do moBiLETu. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

Niestety część naszych forowiczów skarży się na brak kompatybilności City Park App ze wszystkimi telefonami działającymi na wspomnianych systemach. Ponadto umożliwia jedynie płatności za parkowanie, natomiast w celu kupna biletów KZK GOP wciąż będzie trzeba korzystać z moBiLETu. Co więcej, dotychczasowa aplikacja działa w kilkudziesięciu miastach Polski, podczas gdy nowa jest wykorzystywana zaledwie w kilkunastu. Tak więc wybierając się poza Bytom kierowcy i pasażerowie częściej będą wybierać moBiLET.

Zamiast ułatwić mieszkańcom korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania zapowiedziane zmiany powodują jedynie niepotrzebne komplikacje. Trudno zrozumieć po co postawiono na nową aplikację, kiedy dotychczasowa oferowała to samo, dobrze się spisywała i wielu bytomian było z niej bardzo zadowolonych. - Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu pragnie zaznaczyć, iż wybór operatora usługi płatności mobilnych odbył się zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo zamówień publicznych na podstawie ogłoszonego przetargu. MZDiM nie posiada możliwości przedłużenia umowy - w taki sposób magistrat wyjaśnia w swoim komunikacie zmianę aplikacji. - System ten całkowicie spełnia wymogi postawione w specyfikacji przetargowej, ponadto posiada nowe rozwiązanie dotyczące sposobu płatności (przedpłata lub karta płatnicza) - czytamy w informacji urzędu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim