Bytom i Zabrze zostaną połączone ciepłociągiem

Systemy ciepłownicze Bytomia i Zabrza zostaną połączone. Już za kilka lat do naszego miasta ma popłynąć ciepło z nowej elektrociepłowni.

Byt cieplociag

Kosztem 870 mln zł w Zabrzu powstanie zupełnie nowa elektrociepłownia, w której do produkcji będzie wykorzystywane alternatywne paliwo uzyskiwane z odpadów komunalnych (tzw. RDF) oraz węgiel i biomasa. Szacowana roczna produkcja ma wynosić ok. 730 gigawatogodzin ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Zakład ma dysponować na tyle dużymi mocami, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło zarówno Zabrza, jak i Bytomia.

Obecnie jednak nie istnieje połączenie sieci ciepłowniczych obu miast. Aby ciepło z Zabrza mogło być przesyłane do Bytomia musi powstać odpowiednia magistrala. Przewidywany koszt jej budowy wyniesie kilkanaście milionów euro. Koncern Fortum, będący właścicielem tutejszych elektrociepłowni, poczynił już stosowne kroki w tym kierunku.

Spółka podpisała umowę z ILF Consulting Engineers Polska, który zostanie inżynierem kontraktu i będzie pełnić rolę doradczą, a także udzielał wsparcia w realizacji inwestycji. Firma pomoże Fortum w kwestii wyboru generalnego wykonawcy, a następnie będzie nadzorować jego prace.

Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast. Aby było to możliwe konieczne jest wybudowanie odcinka sieci ciepłowniczej o długości około 10 kilometrów, który połączy istniejącą w Bytomiu infrastrukturę ciepłowniczą z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią. Liczymy na dalszą udaną współpracę z firmą ILF, która pełni już rolę konsultanta dla budowy zakładu w Zabrzu i związany z tym efekt synergii – mówi Adam Kampa manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum.

Przeczytaj też: Nowa ciepłownia coraz bliżej

Przetarg na wybór generalnego wykonawcy połączenia ciepłowniczego pomiędzy Bytomiem i Zabrzem ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku. Z kolei pierwsze roboty budowlane powinny ruszyć w drugim półroczu. Nowa magistrala będzie wybudowana w całości z rur preizolowanych, wyposażonych w pełni automatyczny system wykrywania awarii, co pozwoli na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Woda grzewcza będzie mogła być przesyłana w obu kierunkach (z Zabrza do Bytomia i odwrotnie). Długość połączenia wyniesie ponad 10 kilometrów. Cała magistrala poza terenem elektrociepłowni będzie biegła pod ziemią.

ILF Consulting Engineers Polska pełni również rolę konsultanta EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management) dla budowy nowoczesnej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Nowe źródło zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w obu miastach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ciepła woda

Kilka dni bez ciepłej wody w sporej części Bytomia

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...

Byt ec szombierki

Czterech chętnych na EC Szombierki

Byt kociol zabrze

Nowa ciepłownia coraz bliżej

Byt izabela van den bossche

V-ce prezes Fortum: "Ze strony miasta jest cisza"