Kronika Policyjna: 18 grudnia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Coraz więcej wypadków - prosimy o ostrożność

W ostatnim czasie w naszym województwie wzrosła liczba wypadków drogowych, w tym tych najbardziej tragicznych - z ofiarami śmiertelnymi. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz szybko zapadający zmrok obligują kierowców do większej ostrożności podczas jazdy. Apelujemy także do pieszych, aby w trosce o własne bezpieczeństwo zachowywali wyjątkową rozwagę oraz używali elementów odblaskowych.

Pogorszenie się warunków atmosferycznych – przymrozki, pierwsze opady śniegu i szybko zapadający zmrok - to czynniki, które utrudniają jazdę i zwiększają zagrożenie wypadkami. W ciągu ostatniego tygodnia w naszym województwie odnotowaliśmy 51 wypadków, w których 7 osób zginęło i 51 zostało rannych.

Apelujemy do kierowców o ostrożność i podjęcie działań, mających na celu podwyższenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przede wszystkim poprzez: ostrożną jazdę, dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wymianę opon z letnich na zimowe.

W aktualnie panujących warunkach, głównie po zmroku, piesi są bardzo słabo widoczni dla kierowców. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo, kierujących prosimy o wzmożoną ostrożność, a pieszych o korzystanie z oznakowanych przejść dla pieszych. Należy jednak pamiętać, aby przed wejściem na jezdnię upewnić się, czy zdążymy przejść, nim nadjedzie pojazd. Pamiętajmy, że kierowca od momentu zauważenia pieszego musi mieć czas na wyhamowanie samochodu, a przy ograniczonej widoczności jest to utrudnione. Apelujemy także do pieszych, aby dla własnego bezpieczeństwa używali elementów odblaskowych.

Wpadli oszuści - może ciebie też oszukali?

Policjanci z Bytomia i Katowic zatrzymali dwóch oszustów. 29 i 50 latek wykorzystywali tzw. „ metodę na policjanta”. Mężczyźni w ubiegłym miesiącu dwukrotnie oszukali bytomian wyłudzając od nich blisko 100 tys. złotych. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 8 lat więzienia. Prokurator podjął decyzję o upublicznieniu wizerunków podejrzanych.

Prezentowane zdjęcia przedstawiają wizerunki sprawców oszustw, dokonywanych tzw. „metodą na policjanta”. Polegającą na wprowadzeniu w błąd starszych osób i namawianiu ich do wypłaty pieniędzy z banków, a następnie ich przekazaniu sprawcom, podającym się za funkcjonariuszy.

Powyższą sprawę szerzej opisano w informacji w dniu 8 grudnia 2015r.
W przypadku rozpoznania na zdjęciach którąkolwiek z osób prosimy o kontakt z policjantami Wydziału Kryminalnego KMP Bytom, tel. 32 388 82 80 lub 112 bądź z najbliższą jednostką Policji.

Zatrzymany 18-latek za kradzież łańcuszka

Policjanci z Bytomia zatrzymali 18-latka. Mężczyzna końcem lipca br. w Szombierkach zerwał z szyi kobiety złoty łańcuszek. Mieszkaniec Katowic usłyszał już zarzut. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Kryminalni z bytomskiej komendy od lipca tego roku poszukiwali młodego mężczyzny, który przy ul. Pomorskiej zerwał z szyi kobiety złoty łańcuszek wartości blisko 1000 zł. Stróże prawa ustalili i zatrzymali 18-letniego mieszkańca Katowic. Z relacji śledczych wynika, że młodzieniec szybko pozbył się swojego łupu sprzedając go. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Teraz prokurator zdecyduje o jego dalszym losie. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Potrącenie 41-latka na pasach

Policjanci z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem pieszego 41-latka. Mężczyznę potrącił samochód osobowy kierowany przez 23-letniego bytomianina. Pieszy miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie. Bytomianin trafił do szpitala.

W środę po godzinie 18.00 przy ulicy Siemianowickiej doszło do wypadku drogowego. 23-letni mieszkaniec Bytomia kierujący volkswagenem potrąciła na przejściu dla pieszych 41-letniego mężczyznę. Jak wynika z wstępnych ustaleń policjantów pieszy był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało u niego prawie 1 promil alkoholu w organizmie. Na skutek wypadku bytomianin z urazem nogi został przewieziony do szpitala. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

Złodzieje spowodowali niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym

Policjanci z Bytomia oraz funkcjonariusze SOK zatrzymali 28 i 23-latka. Bytomianie wpadli w ręce stróżów prawa na gorącym uczynku podczas kradzieży elementów infrastruktury kolejowej sieci trakcyjnej. Wartość strat oszacowano na ok 1,5 tys. zł na szkodę PKP. Podejrzani usłyszeli już zarzuty kradzieży i sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Teraz o ich losie zdecyduje bytomski prokurator. Grozi im do 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei patrolując torowiska w rejonie placu Wolskiego zauważyli mężczyzn chodzących po torach. Mundurowi obserwowali zachowanie mężczyzn i po chwili zorientowali się, że kradną oni elementy infrastruktury czynnej sieci trakcyjnej. Sokiści powiadomili oficera dyżurnego bytomskiej komendy. Na miejsce zostali skierowani policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego. Funkcjonariusze Policji oraz SOK zatrzymali na gorącym uczynku dwóch bytomian. Mężczyźni w wieku 28 i 23 lat trafili do policyjnego aresztu. Straty PKP oszacowało na prawie 1,5 tysiąca złotych. Śledczy z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego przedstawili im już zarzuty kradzieży oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Teraz o ich losie zdecyduje prokurator. Grozi im do 8 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon