Brakuje 100 tys. zł, by w Łagiewnikach powstał teatr

Marian Makula, znany śląski aktor, reżyser i kabareciarz, postanowił otworzyć własny teatr! Teatr Górnośląski, bo tak ma się nazywać, powstaje w Bytomiu-Łagiewnikach. Pomysł narodził się już dawno, ale dotychczas nie udało się go zrealizować. Obecnie artysta jest bliski dopięcia inicjatywy – pod warunkiem, że znajdą się sponsorzy.

Byt teatr gornoslaski02

O Teatrze Górnośląskim usłyszeliśmy po raz pierwszy pięć lat temu. To wtedy po kilku miesiącach starań Marian Makula, pochodzący z Rudy Śląskiej artysta estradowy, otrzymał zgodę na utworzenie takiej instytucji. Choć kilka miast odmówiło pomocy, ostatecznie udało mu się nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Dziedzictwa Kultury w Łaziskach Górnych. To tam miała być także zlokalizowana placówka. Niestety i tym razem inicjatywa nie została zrealizowana.

Artysta nie porzucił jednak pomysłu i postanowił spróbować po raz kolejny. Zaprosił do współpracy skupiające prawie 40 artystów, Stowarzyszenie Wykonawców Animatorów i Twórców Górnego Śląska (SWAT). Tym razem pomysł ma bardzo duże szanse na realizację. Co więcej, według nowej koncepcji, Teatr Górnośląski powstanie w Bytomiu-Łagiewnikach.

Ideą nowej placówki ma być promowanie śląskiej kultury i artystów z tego regionu. Zgodnie z założeniami w teatrze będzie można zobaczyć sztuki grane po śląsku, takie jak „Pomsta” czy „Zolyty”. Artysta ma także nadzieję na nawiązanie współpracy z innymi śląskimi teatrami i wystawianie ich produkcji, wpisujących się w ideę promowania Śląska i tutejszej gwary.

Teatr Górnośląski powstaje w bytomskiej restauracji Belford. Lokalizacja jest idealna, bo restauracja posiada ogromną salę bankietową, mieszczącą prawie 200 osób. Niestety aby teatr powstał artysta musi zgromadzić fundusze na wyposażenie placówki – między innymi: oświetlenie, kotarę, nagłośnienie i garderoby dla aktorów.

Obecnie do zrealizowania planu brakuje około 100 tys. zł. Jeśli pomysłodawca uzbiera tę kwotę, deklaruje otwarcie teatru nawet w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Do zbiórki zachęca na stronie placówki słowami: „Roztomiłe a przezocne Ślonzoki: Pnioki, krzoki a ptoki. Bydom tacy dobrzy i pomogom jak ino umiom w realiizacyji ślonskigo gyszeftu pod mianym Tyjater Górnoślonski.”

Do zbiórki może przyłączyć się każdy – firma, instytucja i prywatna osoba. W zamian za wsparcie artysta oferuje, między innymi, wpis w pamiątkowej księdze, udział w uroczystym otwarciu placówki, zniżki na bilety lub bezpłatne wejściówki.

Obecnie teatr działa na miarę własnych możliwości – w ostatnim czasie odbyła się w nim „Ślonsko Wilijo”. Uczestników witała młodzież w śląskich strojach, na ścianach sal wisiały obrazy z kolekcji „Barwy Śląska” Gerarda Trefonia, a całości klimatu dopełniły Jasełka w wykonaniu pięciolatków z przedszkola nr 30 z Rudy Śląskiej. Na „Wiliji” wystąpili także soliści Ferajny Makuli i chór Lutnia z Chorzowa z koncertem pastorałek i kolęd. Pojawili się również: Mirosław Szołtysek i Golik Band.

Kim jest sam pomysłodawca Teatru Górnośląskiego? Marian Makula znany jest przede wszystkim z kabaretów: Rak i Raki z Nowej Paki. Prowadził także własny kabaret – Cmok oraz założył agencję artystyczną Makula. Wcześniej pracował w kopalni, był nauczycielem, mechanikiem, a nawet szefem kuchni. Po sukcesie, który odniósł w pracy estradowej postanowił jednak rozpocząć nową działalność – został producentem spektakli teatralnych.

Spektakle, które tworzył były jednak inne od wszystkich – grane w gwarze śląskiej. Jako pierwsza powstała „Pomsta” – musical w „śląskiej godce” inspirowany „Zemstą” Aleksandra Fredry. Tym razem była to opowieść o walce pomiędzy hanysami i gorolami. Sukces pierwszej tego typu sztuki zachęcił Mariana Makulę do wyprodukowania kolejnych śląskich adaptacji – „Ożenku”, „Zolyt”.

- Śląska godka jest prosta, ale nie prostacka, jak niektórzy sądzą. Można się przy niej świetnie bawić, o czym świadczą tłumy na każdym przedstawieniu, jakie gramy – komentuje pomysł stworzenia teatru specjalizującego się w śląskich przedstawieniach Marian Makula.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Plenerowe bckino na rynku

Wystartowało kino letnie. Pokazy też w dzielnicach

Złote Maski dla Bytomia

Złote Maski. Twórcy z Bytomia zostali nagrodzeni

Bartkow ksiazka tajny zamek niedzica

Radny-historyk napisał książkę o skarbie Inków

Pałac w Miechowicach

Dni otwarte pięknego pałacu Tiele-Wincklerów

Byt Damian dabrowski1

Damian Dąbrowski. Najlepszy śląski ekspert od...

Byt asid szyb krystyna

Muzyka elektroniczna przy Szybie Krystyna. ASID...

Byt admission 2974645 1280

BCKino powraca! Tym razem w wersji online