Kronika Policyjna: 30 grudnia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 321127

Włamywacze wpadli w policyjne ręce

Bytomscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku włamywaczy. Mężczyźni nad ranem okradli altany na ogródkach działkowych ROD „Pstrowski” przy ul. Siemianowickiej. Stróże prawa odzyskali ich łup. Bytomianie w wieku 19 i 20 lat usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 10 lat więzienia.

W środę godzinach rannych policjanci z komisariatu przy ul. Rostka patrolowali rejon ul. Siemianowickiej. W pewnym momencie zauważyli mężczyzn pchających wózek a na nim załadowane liczne przedmioty. Policjanci postanowili to sprawdzić. Okazało się, że mężczyźni w wieku 19 i 20 lat mają przy sobie przedmioty pochodzące z włamań na ogródkach działkowych ROD „Pstrowski”. Policjanci zatrzymali trzech bytomian, którzy noc spędzili w policyjnym areszcie. Z relacji śledczych z komisariatu wynika, że mężczyźni włamali się do dwóch ogródków działkowych. Młodzieńcy usłyszeli już zarzuty. Natomiast przedmioty wrócą do

Wpadł na kradzieży alkoholu

Policjanci z komisariatu przy ul. Rostka zatrzymali złodzieja. 37-letni mieszkaniec Chorzowa w sklepie ukradł kilka butelek markowego alkoholu o wartości ponad 500 zł. Widzieli to pracownicy ochrony sklepu, którzy powiadomili policję. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz nawet do 5 lat więzienia.

We wtorek przed południem ochrona jednego ze sklepów przy ul. Chorzowskiej ujęła złodzieja. Mężczyznę przekazano mundurowym z komisariatu przy ul. Rostka. Z relacji śledczych wynika, że 37-letni mieszkaniec Chorzowa ukradł kilka butelek markowego alkoholu wartego ponad 500 złotych. Działanie mężczyzny widzieli pracownicy ochrony sklepu, którzy powiadomili stróżów prawa. 37-latek noc spędził w policyjnym areszcie. Podejrzany usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Drogówka podsumowała działania "PIESZY"

Bytomska drogówka podsumowała działania „PIESZY”. Mundurowi ujawnili 45 wykroczeń drogowych nakładając łącznie 41 mandatów karnych. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była w poniedziałek.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Wczoraj policjanci drogówki prowadzili działania "PIESZY". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz prawidłowe poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 41 mandatów karnych, w tym 26 na pieszych i 15 na kierowców. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych (22 osoby), przechodząc na czerwonym świetle (4 osoby). Wobec kierowców policjanci wyciągali konsekwencje za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (15 osób) oraz inne przewinienia. 1 kierowcę pouczono a wobec 3 skierowano wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego.

Przechodnie ujęli wandala

Policjanci z Bytomia zatrzymali na gorącym uczynku wandala. 59-latek po pijanemu uszkodził kilka samochodów wyrywając z nich tablice rejestracyjne. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Grozi mu do 5 lat więzienia.

W świąteczną noc oficer dyżurny bytomskiej komendy został powiadomiony przez anonimowego rozmówcę, że właśnie ktoś uszkadza samochody w rejonie ul. Hlonda. Natychmiast wysłani zostali policjanci z komisariatu w Stroszku. Na miejscu przypadkowi przechodnie ujęli wandala i przekazali go stróżom prawa. Okazał się nim 59-letni mieszkaniec Bytomia. Mężczyzna był pijany, badanie alkomatem wykazało u niego prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Z relacji śledczych z komisariatu w Stroszku wynika, że sprawca uszkodził elementy mocujące tablice rejestracyjne w 6 pojazdach. Straty są w trakcie ustalania. 59-latek usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Podsumowanie działań "Trzeźwość"

W poniedziałek bytomska drogówka prowadziła działania „Trzeźwość”. Ich celem było sprawdzenie stanu trzeźwości jak największej liczby kierowców. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy oraz kilka więzienia. Mundurowi przebadali ponad 900 kierowców .

W poniedziałek policjanci z bytomskiej drogówki w kilku punktach miasta prowadzili wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Sprawca takiego czynu, na jakiś czas musi pożegnać się z prawem jazdy. Prowadzący pojazd „na podwójnym gazie” i mający więcej niż pół promila alkoholu w organizmie, co przez polskie prawo jest kwalifikowane jako przestępstwo, odpowie za taki czyn przed sądem.

Podczas działań policjanci nie zatrzymali osoby, która kierowała pojazdem znajdując się pod wpływem alkoholu. Łącznie przebadano ponad 900 kierowców.

Potrącenie pieszego 72-latka

Policjanci z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności niedzielnego wypadku z udziałem pieszego 72-latka. Mężczyznę potrącił osobowy renault kierowany przez 35-latkę. Bytomianin trafił do szpitala, gdzie po udzielonej pomocy został zwolniony do domu.

W niedzielę rano przy ulicy Szymały doszło do wypadku drogowego. 35-letnia mieszkanka Bytomia kierujący renaultem potrąciła na przejściu dla pieszych 72-letniego mężczyznę. Na skutek wypadku bytomianin został przewieziony do szpitala. Mężczyzna po udzielonej pomocy został zwolniony do domu. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon