Unia zapłaci za skrzyżowanie

Unia Europejska zwróci miastu część kosztów przebudowy skrzyżowania Obwodnicy Północnej z ul. Nałkowskiej.

Najstarszy odcinek Obwodnicy Północnej (od granicy z Piekarami Śląskimi do ul. Strzelców Bytomskich) swoimi parametrami znacznie odbiega od pozostałej części trasy. Różnica przede wszystkim polega na tym, że nowe odcinki posiadają bezkolizyjne węzły, a ten stary wybudowano z jednopoziomowymi skrzyżowaniami.

Jedno z nich powodowało wiele problemów. Ze względu na duże natężenie ruchu Kierowcy mieli duże trudności z wykonaniem manewru skrętu w lewo w ul. Nałkowskiej, natomiast samochody jadące ze strony Radzionkowa nie były w stanie włączyć się do ruchu na obwodnicy. W efekcie kierujący często decydowali się na próby wymuszenia pierwszeństwa, co powodowało wiele niebezpiecznych sytuacji.

Aby rozwiązać ten problem postanowiono w końcu przebudować skrzyżowanie, do czego przystąpiono w listopadzie zeszłego roku. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnię, zmieniono przebieg pasów włączenia, wykonano wysepki kanalizujące ruch, wybudowano dodatkowy pas do skrętu w prawo i ustawiono sygnalizację świetlną.

Prace zakończono w styczniu tego roku. Pieniądze na ten cel wydatkowano z budżetu Bytomia. Całość kosztowała 1,3 mln zł. Projekt jednak znajdował się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013 i w listopadzie zarząd województwa wybrał go do dofinansowania.

W styczniu przyszłego roku ma zostać podpisana umowa na sfinansowanie 85% kosztów przebudowy skrzyżowania Obwodnicy Północnej z ul. Nałkowskiej. Unia zwróci miastu ponad 1,1 mln zł.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Na Obwodnicy stanie sygnalizacja świetlna

Skanska przebuduje obwodnicę

Skrzyzowanie szombierki po przebudowie

Skrzyżowanie w Szombierkach otwarte

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Byt szkody5

Obwodnica do remontu... znowu!