Unia zapłaci za skrzyżowanie

Unia Europejska zwróci miastu część kosztów przebudowy skrzyżowania Obwodnicy Północnej z ul. Nałkowskiej.

Najstarszy odcinek Obwodnicy Północnej (od granicy z Piekarami Śląskimi do ul. Strzelców Bytomskich) swoimi parametrami znacznie odbiega od pozostałej części trasy. Różnica przede wszystkim polega na tym, że nowe odcinki posiadają bezkolizyjne węzły, a ten stary wybudowano z jednopoziomowymi skrzyżowaniami.

Jedno z nich powodowało wiele problemów. Ze względu na duże natężenie ruchu Kierowcy mieli duże trudności z wykonaniem manewru skrętu w lewo w ul. Nałkowskiej, natomiast samochody jadące ze strony Radzionkowa nie były w stanie włączyć się do ruchu na obwodnicy. W efekcie kierujący często decydowali się na próby wymuszenia pierwszeństwa, co powodowało wiele niebezpiecznych sytuacji.

Aby rozwiązać ten problem postanowiono w końcu przebudować skrzyżowanie, do czego przystąpiono w listopadzie zeszłego roku. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnię, zmieniono przebieg pasów włączenia, wykonano wysepki kanalizujące ruch, wybudowano dodatkowy pas do skrętu w prawo i ustawiono sygnalizację świetlną.

Prace zakończono w styczniu tego roku. Pieniądze na ten cel wydatkowano z budżetu Bytomia. Całość kosztowała 1,3 mln zł. Projekt jednak znajdował się na liście rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013 i w listopadzie zarząd województwa wybrał go do dofinansowania.

W styczniu przyszłego roku ma zostać podpisana umowa na sfinansowanie 85% kosztów przebudowy skrzyżowania Obwodnicy Północnej z ul. Nałkowskiej. Unia zwróci miastu ponad 1,1 mln zł.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Na Obwodnicy stanie sygnalizacja świetlna

Skanska przebuduje obwodnicę

Skrzyzowanie szombierki po przebudowie

Skrzyżowanie w Szombierkach otwarte

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje