Przeszłość Bytomia i okolic

Do księgarń trafiła długo wyczekiwana pozycja. Fascynaci historii naszego miasta wreszcie mogą nabyć drugą część "Kronik miasta Bytomia na Górnym Śląsku".

Byt bytom i okolice j drabina

Na początku ubiegłego roku Becek wydał tłumaczenie pierwszej monografii naszego miasta spisanej przez Franza Gramera w XIX wieku. Wielu jednak poczuło niedosyt, bowiem przekład obejmował tylko pierwszą część oryginalnej "Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien". Na pozostałe dwie wszyscy musieli zaczekać...

Po roku nakładem Towarzystwa Miłośników Bytomia ukazała się książka "Bytom i okolice. Zapiski z lat 1848-1863". Publikacja zawiera wcześniej nieprzetłumaczoną część wspomnianej Kroniki Gramera. Ale to nie wszystko... W książce znajdują się również obszerne fragmenty o powiecie bytomskim napisane przez ówczesnego starostę Hugona Solgera. To wszystko zebrał w całość i zredagował profesor Jan Drabina.

Przeczytaj też: Bytomski ratusz od średniowiecza do 1945 r.

Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków gminy Bytom. Jest to już trzydziesta publikacja Towarzystwa Miłośników Bytomia. Ukazanie się książki "Bytom i okolice..." właśnie w tej chwili ma szczególne znaczenie, gdyż TMB właśnie w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia istnienia.

Najnowszą pozycję Towarzystwa można kupić w jego siedzibie przy ul. Mariackiej 5 oraz w księgarni na rogu ul. Dworcowej i pl. Kościuszki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt kronika gramera

Pierwsza kronika Bytomia już w sprzedaży

Kolej Prawoodrzańska w Bytomiu

Zaginiona kolej w Bytomiu. Po co ją zbudowano?

Kosciol mariacki w bytomiu

Na bytomskim Rynku znów rozbrzmiewa hejnał

Muzeum Powstań Śląskich Zdjęcie Główne

Do Muzeum Powstań Śląskich na lekcje, warsztaty i urodziny!

Byt czarny chleb

Sztygar stworzył album o kopalni

Byt stadt polizeiamt beuthen os

Retro plotka czwarta: Gabriele Magnis

Byt ocalone fot w szoltys

Ocalone pamiątki Wojska Polskiego w Muzeum...