Siedem bytomskich szkół w rankingu "Perspektyw"

Trzy licea i cztery technika z Bytomia znalazły się w rankingu najlepszych polskich szkół. Najlepsze okazało się LO im. Jana Smolenia przy ul. Strzelców Bytomskich.

Byt i lo bytom

Magazyn "Perspektywy" co roku tworzy Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Jest to najważniejsze zestawienie tego typu w Polsce. Głównym kryterium branym pod uwagę przy jego tworzeniu są wyniki maturalne, lecz wpływ na wysokość na liście mają również sukcesy w olimpiadach, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych.

Pieczę nad prawidłowością gromadzenia i weryfikacji danych sprawuje kapituła złożona z dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, członków Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz przedstawiciele komitetów głównych olimpiad. Razem ponad 20 ekspertów. W gestii kapituły znajduje się także zatwierdzenie i ogłoszenie ostatecznych wyników rankingu.

Tegoroczny ranking obejmuje 500 liceów i 300 techników z całego kraju. Najwyższą pozycję spośród bytomskich szkół zdobyło I LO im. Jana Smolenia, które zajęło 205. lokatę (22. w województwie) i jako jedyna placówka z naszego miasta otrzymało tytuł "Srebrnej Szkoły 2016". W stosunku do poprzedniego rankingu "Smoleń" wspiął się jeszcze wyżej - wcześniej bowiem zajmował 232. miejsce w kraju.

Pozostałe bytomskie szkoły zostały sklasyfikowane znacznie niżej. IV LO im. Bolesława Chrobrego znalazło się na 472. pozycji (52. w województwie), a Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia uplasowała się poniżej 500. miejsca i nie dostała się do głównego zestawienia. Z kolei cztery bytomskie technika znalazły się poniżej 300. miejsca i żadne z nich nie weszło do głównego rankingu. Na liście wojewódzkiej zajęły: Technikum nr 2 Państwowe Szkoły Budownictwa - 33. miejsce, Technikum nr 3 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych - 39. miejsce, Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących - 49. miejsce, Technikum nr 4 im. M. Skłodowskiej-Curie - 92. miejsce.

Oprócz rankingów głównych, "Perspektywy" sporządziły także Ranking Maturalny oraz Ranking Szkół Olimpijskich. Wszystkie wyniki można znaleźć na stronie magazynu: Licea, Technika.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej Adrian Galbas

Nowy arcybiskup diecezji katowickiej pochodzi z Bytomia!

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT

Ul. Dworcowa w Bytomiu

Przebudowa ul. Dworcowej. Co nas czeka? Niedługo konsultacje