Kronika Policyjna: 18 stycznia [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 323130

Jechali "na podwójnym gazie"

Mundurowi z bytomskiej drogówki zatrzymali 2 pijanych kierowców. Amatorzy jazdy na "podwójnym gazie" mieli ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Teraz grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Bytomska drogówka w sobotę rano zatrzymała mężczyznę i kobietę, którzy prowadzili samochody po pijanemu. Pierwszy to 42-letni bytomianin jadący hondą. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych na ul. Strzelców Bytomskich. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Drugim amatorem jazdy „na podwójnym gazie” okazała się 39-letnia mieszkanka Tarnowskich Gór. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej na ul. Strzelców Bytomskich. Kierująca fiatem miała ponad 1 promil alkoholu. Teraz kierowcy odpowiedzą przed sądem. Grozi im utrata prawa jazdy i do 2 lat więzienia.

Wandal w rękach policjantów z Miechowic

Stróże prawa z komisariatu w Miechowicach zatrzymali wandala. Mężczyzna w ubiegłym roku zniszczył elewację budynku oraz samochód przy ul. Konstytucji. Straty wyceniono na blisko 15 tys. złotych. Bytomianin usłyszał już zarzuty. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Policjanci z Miechowic poszukiwali wandala, który we wrześniu namalował graffiti na elewacji budynku oraz w grudniu uszkodził karoserię audi. Zdarzenia miały miejsce przy ul. Konstytucji. Straty pokrzywdzeni wycenili na blisko 15 tysięcy złotych. Samo malowanie elewacji kosztowało 8 tysięcy złotych. Śledczy z komisariatu zbierali dowody oraz ustalali wandala. Początkiem zeszłego tygodnia zatrzymano 31-latka. Bytomianin usłyszał już zarzuty. Mężczyzna odpowie teraz przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Podsumowanie działań "NURD"

Bytomska drogówka podsumowała czwartkowe działania „NURD”. Mundurowi nałożyli łącznie 77 mandatów karnych. Policjanci prowadzili na ternie naszego miasta działania od godziny 06:00 do 22:00. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W czwartek od rana policjanci drogówki prowadzili działania pod hasłem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na oznakowanych przejściach, a także stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Ponadto policjanci sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie. Zarówno na pieszych, jak i kierowców, którzy poruszają się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty.

Mundurowi nałożyli 77 mandatów karnych w tym 49 na pieszych, 28 na kierowców, 8 osób pouczono. Piesi popełniali wykroczenia przechodząc w miejscach niedozwolonych ( 44 osoby) oraz przechodząc na czerwonym świetle (10 osób). Kierowców ukarano mandatami karnym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (13 osób). W pozostałych przypadkach na kierowców nałożono mandaty karne za popełnianie innych wykroczeń w ruchu drogowym. Jednego rowerzystę pouczono za przejazd przez przejście dla pieszych.

Pies do wykrywania narkotyków w bytomskiej szkole

Policjanci z Bytomia w jednej z bytomskich szkół użyli psa do wykrywania narkotyków. Zatrzymano 16-latka mającego przy sobie marihuanę. Kryminalni z komendy sprawdzali szkołę na prośbę dyrekcji. Młodzieniec usłyszał już zarzut. Teraz jego sprawą zajmie się sędzia rodzinny.

Kryminalni z bytomskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej współpracują ze szkołami. Na prośbę dyrektora szkoły w centrum miasta policjanci pojawili się wraz z psem do wykrywania narkotyków. Specjalnie wyszkolony pies przyjechał wraz z celnikami z Katowic. Stróże prawa w czasie lekcji sprawdzili w szkole klasę w której jeden z uczniów mógł mieć zakazane substancje. Pies wskazał na kurtkę 16-latka. Po sprawdzeniu okazało się, że ma on w kieszeni narkotyki. Bytomianin miał przy sobie 1 gram marihuany. Chłopca zatrzymano i przewieziono do komendy. Młodzieniec usłyszał zarzut. Teraz jego sprawą zajmie się sędzia rodziny.

Potrącenie kobiety na pasach

Policjanci z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności środowego wypadku z udziałem pieszej 53-latki. Kobietę potrącił samochód osobowy kierowany przez 36-latka. Mieszkanka Bytomia z urazem trafiła do szpitala. Niestety jest to kolejne zdarzenie w ostatnich dniach z udziałem pieszych.

W środę po godzinie 17.00 przy ulicy Witczaka doszło do wypadku drogowego. 36-letni mieszkaniec Wojkowic kierujący lexusem potrąciła na przejściu dla pieszych 53-letnią kobietę. Jak wynika z wstępnych ustaleń policjantów piesza prawdopodobnie prawidłowo przechodziła przez pasy. Na skutek wypadku mieszkanka Bytomia doznała urazu i została przewieziona do szpitala, gdzie pozostała na obserwacji. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

Niestety jest to kolejne zdarzenie w ostatnich dniach z udziałem pieszych. Pieszy pamiętaj o zachowaniu ostrożności przechodząc przez jezdnię. Kierowco wzmóż czujność przejeżdżając przez przejścia dla pieszych.

Dozór dla 32-latka za znęcanie się nad matką

Bytomscy policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją matką. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do matki. Grozi mu teraz do 5 lat za kratkami.

Stróże prawa z komisariatu w Szombierkach w listopadzie przyjęli zawiadomienie o przestępstwie od 52-letniej kobiety. Mieszkanka Bytomia zgłosiła, że mieszkający z nią przy ul. Piecucha jej 32-letni syn znęca się nad nią. Z relacji śledczych wynika, że mężczyzna znęca się nad matką fizycznie i psychicznie od lipca 2015 roku. Stróże prawa ustalili, że 32-latek w lipcu opuścił zakład karny gdzie odsiadywał wyrok za znęcanie się nad swoją konkubiną. Od listopada bytomianin ukrywał się przez policjantami. W środę sprawca stanął przed prokuratorem, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do matki. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. W więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

28-latek ukrywał w domu narkotyki

W środę policjanci z Bytomia zatrzymali mężczyznę, który miał narkotyki. W mieszkaniu 28-latka przy ul. Chorzowskiej stróże prawa znaleźli marihuanę. Bytomianin usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

W środę rano kryminalni z bytomskiej komendy prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. W ich wyniku zatrzymano mężczyznę. 28-latek w swoim mieszkaniu przy ulicy Chorzowskiej ukrywał marihuanę. Kryminalni zabezpieczyli blisko 20 porcji marihuany. Stróże prawa przewieźli mężczyznę do bytomskiej komendy. Śledczy stwierdzili testerem, że jest to marihuana. Bytomianin usłyszał już zarzut. Sprawą zajmie się teraz prokurator. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

Poszukujemy sprawców potrącenia 10-latki i 17-latka

Bytomscy stróże prawa poszukują sprawców potrącenia pieszych, którzy uciekli z miejsc wypadków. Zdarzenia miały miejsce we wtorek ok. godz. 17.00 przy ul. Wrocławskiej i ok. godz. 17.30 przy ul. Batorego w Bytomiu. W pierwszym przypadku 17-latek z ogólnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Natomiast w drugim pokrzywdzona została 10-letnia dziewczynka.

Do pierwszego potrącenia pieszego 17-latka doszło około godziny 17.00 przy ul. Wrocławskiej. Z relacji bytomskich śledczych wynika, że chłopiec prawdopodobnie przebiegał przez jezdnię gdy został potrącony. Sprawca w samochodzie przypominającym wyglądem volkswagena golfa koloru srebrnego uciekł w kierunku Miechowic. W wyniku zdarzenia 17-latek z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala gdzie pozostała na obserwacji.

Kolejne potrącenie miało miejsce około 30 minut później w rejonie skrzyżowania ul. Batorego z ul. Chrzanowskiego. Z relacji bytomskiej drogówki, wynika, że kierujący nieustalonym samochodem jadąc ul. Batorego skręcił w prawo w ul. Chrzanowskiego. Podczas tego manewru z nieustalonych przyczyn potrącił 10-letnią dziewczynkę, która przechodziła przez przejście dla pieszych ze swoją matką. Sprawca uciekł w kierunku ul. Wyczółkowskiego. W wyniku wypadku dziewczynka doznała urazu nogi.

Świadków zdarzeń prosimy o kontakt z Komendą Miejską Policji w Bytomiu ul. Powstańców Warszawskich 74, osobiście lub telefonicznie tel. 323888200. Ewentualnie z każdą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie pod numerem 997, 112.

Wpadli z narkotykami

We wtorek policjanci z Bytomia zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli narkotyki. Przy 27 i 20 latku stróże prawa znaleźli marihuanę. Bytomianie usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 3 lat więzienia.

We wtorek po południu kryminalni z bytomskiej komendy prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. W ich wyniku zatrzymano dwóch mężczyzn. 27 i 20 latek zostali zatrzymani przy ul. Katowickiej. Bytomianie mieli przy sobie narkotyki. Stróże prawa przewieźli podejrzewanych o posiadanie zakazanych substancji do bytomskiej komendy. Śledczy stwierdzili testerem, że jest to marihuana. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Sprawą zajmie się teraz prokurator. Grozi im teraz do 3 lat więzienia.

Zderzenia aut w centrum miasta

Bytomscy śledczy wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego. Zdarzenie miało miejsce we wtorek rano przy ul. Chrzanowskiego. Jadący oplem 20-latek wjechał w tył renaulta. Kierujący nim 43-latek z Pyrzowic został przewieziony do szpitala, gdzie po udzielonej pomocy medycznej został zwolniony do domu.

We wtorek około godziny 9.30 przy ulicy Chrzanowskiego miał miejsce wypadek. Z wstępnych ustaleń drogówki wynika, że kierujący oplem 20-latek prawdopodobnie nie zachował należytej ostrożności i wjechał w tył jadącego przed nim renaulta. W wyniku wypadku 43-letni kierowca francuskiego auta został odwieziony do szpitala, gdzie po udzielonej pomocy został zwolniony do domu. Kierowcy byli trzeźwi. Teraz okoliczności i przebieg wypadku wyjaśniają bytomscy śledczy.

Zlikwidowano "lewe" podłączenia do prądu

Policjanci z komisariatu przy ul. Rostka wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 5 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu przy ul. Rostka przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Siennej, Podgórnej oraz Brzezińskiej. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 5 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Kradzieże prądu ujawniono i osób w wieku od 27 do 56 lat. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom grozi do 5 lat więzienia.

Potrącenie pieszej na pasach

Stróże prawa z bytomskiej komendy wyjaśniają okoliczności wtorkowego wypadku z udziałem pieszej 59-latki. Mieszkankę Bytomia na pasach potrącił samochód osobowy kierowany przez 43-latkę. Pokrzywdzona z urazem nogi trafiła do szpitala. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

We wtorek wieczorem przy ul. Piekarskiej doszło do wypadku drogowego. 43-letnia mieszkanka Bytomia kierująca volkswagenem potrąciła na przejściu dla pieszych 59-latkę. Jak wynika z wstępnych ustaleń policjantów piesza prawdopodobnie przechodził przez pasy mając zielone światło. Na skutek wypadku mieszkanka Bytomia z urazem nogi trafiła do szpitala. Okoliczności i przyczyny wypadku badają teraz bytomscy śledczy.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon