Były wiceprezydent na fotelu prezesa

W tym tygodniu doszło do przetasowań w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Miejsce dotychczasowego prezesa zajął były wiceprezydent Piekar Śląskich.

Od 2012 roku szefem jednego z najważniejszych firm należących do miasta był Dawid Zięba. Do głównych zadań BPK należy zarządzanie miejskim wysypiskiem śmieci przy al. Jana Pawła II, dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków i oczyszczanie ich w dwóch bytomskich oczyszczalniach. Choć przedmiot działalności spółki nie jest spektakularny, to ma ona ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego miasta. W styczniu Regionalna Izba Gospodarcza przyznała Ziębie Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Menadżer, lider społeczno-gospodarczy".

W poniedziałek Rada Nadzorcza BPK postanowiła dokonać zmian w zarządzie firmy. Zięba został przesunięty na stanowisko wiceprezesa ds. technicznych, natomiast na fotelu prezesa zasiadł Zenon Przywara (na zdjęciu). Nowy szef BPK wcześniej pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. finansów i organizacji w szpitalu miejskim przy ul. Żeromskiego w Bytomiu. Przed tym w latach 2008 - 2014 roku piastował funkcję wiceprezydenta Piekar Śląskich, a obecnie zasiada w tamtejszej Radzie Miejskiej.

Władze miasta nie podały informacji z jakiego powodu zdecydowano się na zmiany w zarządzie BPK. Ze względu na powiększający się z każdym rokiem deficyt budżetowy, można spekulować, że Damian Bartyla ponownie spróbuje sprzedać firmę. Ostatnim razem, w 2014 roku, dążono do wydzierżawienia jej infrastruktury prywatnej firmie, lecz w wyniku dużego oporu mediów i opozycji w Radzie Miejskiej ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. Wówczas dziura budżetowa była o połowę mniejsza, niż ma być w tym roku (blisko 50 mln zł), dlatego władze miasta mogą być jeszcze bardziej zdeterminowane, by sprywatyzować BPK.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt zenon przywara

Nowy prezes BPK stracił mandat radnego

Najwyzsza izba kontroli logo

Radni Bartyli chcą kontroli NIK. Wcześniej wyśmiewali izbę

Byt bpk z dolu

Województwo chce bytomskie wodociągi

Byt konferencja po bpk

Katastrofalna sytuacja BPK

Byt bpk z dolu

Prokuratura: wiceprezes BPK otrzymała 2 zarzuty

Byt bpk

Wiceprezes BPK zatrzymana przez CBA

Byt konferencja po bpk

Zawyżone ceny wody i nietrafione inwestycje...