Średniowieczne podziemia bytomskiego Rynku [VIDEO]

Początki naszego miasta sięgają średniowiecza. Rynek od wieków jest sercem Bytomia. Z tego względu jest szalenie ciekawym miejscem dla archeologów, lecz okazje do badań zdarzają się bardzo rzadko.

Byt wykopaliska rynek

Ostatni raz archeolodzy mogli wykonać wykopy na początku lat 90-tych, gdy zadecydowano o przebudowie Rynku. Odkryto wówczas piwnice budynków tworzących dawniej zachodnią pierzeję placu, która znajdowała się na wysokości ul. Krawieckiej. Okazało się, że podziemia były znacznie starsze, niż kamienice stojące w tym miejscu do 1945 r. Zdaniem archeologów piwnice zostały wybudowane na przełomie XIII i XIV w.

Przeczytaj też: 7 wieków Rynku

Maciej Bartków, eksplorator bytomskich podziemi, na swoim kanale w serwisie YouTube opublikował materiał filmowy zarejestrowany w 1993 r. z inicjatywy Izabeli Kühnel z Muzeum Górnośląskiego. Video przedstawia Rynek w tamtym okresie oraz wnętrza odkrytych wtedy piwnic. Ponadto można m.in. poznać szczegóły tamtejszych prac archeologicznych i załogę robotników, którzy pomagali w prowadzeniu wykopów i zabezpieczali zabytkowe mury. Film warto podgłośnić podczas oglądania, gdyż głos na starym VHS-ie jest bardzo cichy, a z komentarzy udzielonych do kamery można się dowiedzieć wiele ciekawego.

djembed

Towarzystwo Miłośników Bytomia swojego czasu starało się przekonać władze miasta do wykorzystania dawnych piwnic. Niestety z powodu braku środków podziemia zasypano i przykryto czerwoną kostką. Dziś płyta Rynku znów prosi się o remont, więc może warto wrócić do pomysłu udostępnienia średniowiecznych pomieszczeń do zwiedzania?

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon