Nowy prezes BPK stracił mandat radnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał postanowienie o wygaśnięciu mandatu Zenona Przywary w piekarskiej Radzie Miejskiej. Ten od niedawna jest prezesem Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Byt zenon przywara

W 2008 roku Zenon Przywra, dotąd naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej UM, zastąpił Jolantę Gottwald na stanowisku zastępcy prezydenta Piekar Śląskich. Tę funkcję piastował do 2014 roku, gdy po wyborach samorządowych nastąpiła zmiana władz.

Przywara wystartował wówczas w wyborach do Rady Miejskiej i uzyskał mandat radnego. Jednak z funkcji wiceprezydenta został odwołany dopiero 10 grudnia 2014 r., a stosunek pracy z Urzędem Miasta Piekary Śląskie został rozwiązany 13 lutego następnego roku.

Zgodnie z przepisami nie można łączyć mandatu radnego z pracą w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat. Zenon Przywara powinien w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Tego nie uczynił, dlatego jego mandat powinien zostać wygaszony.

Zenon Przywara tłumaczył, że w listopadzie 2014 r. ze względu na zły stan zdrowia nie był w stanie złożyć wniosku o urlop i był przekonany, że zwolnienie lekarskie przerywa termin wystąpienia o urlop. Piekarska Rada Miejska niemal jednogłośnie odrzuciła uchwałę o wygaśnięciu mandatu Przywary i w lutym 2015 r. złożył on ślubowanie.

Radnym nie był długo, gdyż w czerwcu 2015 r. Komisarz Wyborczy w Katowicach postanowił o wygaśnięciu jego mandatu. Teraz tę decyzję podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, co prawdopodobnie zakończy spór o członkostwo Zenona Przywary w piekarskiej Radzie Miejskiej.

W styczniu tego roku Zenon Przywara zastąpił Dawida Ziębę na stanowisku prezesa Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Były wiceprezydent Piekar Śląskich zarządza teraz najważniejszą spółką naszego miasta. Nim to się stało, pełnił obowiązki dyrektora ds. finansów i organizacji w szpitalu przy ul. Żeromskiego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt zenon przywara

Były wiceprezydent na fotelu prezesa

Najwyzsza izba kontroli logo

Radni Bartyli chcą kontroli NIK. Wcześniej wyśmiewali izbę

Byt bpk z dolu

Województwo chce bytomskie wodociągi

Byt pec bpk

Prywatyzacji PEC i BPK nie będzie

Byt bpk z dolu

Prokuratura: wiceprezes BPK otrzymała 2 zarzuty

Byt bpk

Wiceprezes BPK zatrzymana przez CBA

Byt konferencja po bpk

Zawyżone ceny wody i nietrafione inwestycje...