Kronika Policyjna: 22 lutego [przegląd]

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 329413

Drogówka podsumowała działania "TRUCK & BUS"

W czwartek na terenie naszego miasta prowadzone były działania pod kryptonimem "TRUCK & BUS". Mundurowi bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku punktach kontrolnych. Policjanci ukarali mandatami karnymi 71 osób.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podniesienie świadomości uczestników realizujących transport drogowy osób i rzeczy w zakresie obowiązujących przepisów prawa. Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem ich oświetlenia, prawidłowego oznakowania oraz wymaganego wyposażenia dodatkowego. Kontroli poddane zostały dokumenty wymagane przy wykonywaniu transportu drogowego, czas pracy i stan trzeźwości kierujących. Policjanci zwracali także uwagę na przestrzeganie przepisów o transporcie materiałów niebezpiecznych, prawidłowym zabezpieczeniu przewożonych ładunków, czy obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Na kierowców łamiących prawo nakładane były mandaty.

Policjanci skontrolowali 116 pojazdów, w tym 78 samochodów ciężarowych i 4 autobusy. Ujawniono 46 naruszeń związanych ze złym stanem technicznym pojazdów oraz 4 przypadki nieprawidłowo zabezpieczonego ładunku. Mundurowi nałożyli 71 mandatów karnych na kierujących. Zatrzymano 7 dowodów rejestracyjnych. Policjanci zatrzymali jednego kierowcę samochodu ciężarowego, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania.

Kradł w trakcie libacji alkoholowych

Policjanci z komisariatu przy ul. Chrzanowskiego zatrzymali 28-latka podejrzanego o kradzieże. Łupem bytomianina padł sprzęt rtv, biżuteria oraz pieniądze. Stróże prawa odzyskali skradzione mienie. Sprawca w piątek usłyszał zarzuty. Grozi mu 5 lat więzienia.

28-latek podejrzany o kradzieże wpadł w czwartek w ręce policjantów z komisariatu II. Mężczyzna podczas środowej libacji alkoholowej w mieszkaniu koleżanki skradł jej 600 zł. W czwartek spożywał alkohol w domu swojego kolegi przy ulicy Rajskiej. Po zakończonej imprezie wyniósł z lokalu telewizor, apart fotograficzny oraz biżuterię, a następnie sam zadzownił na Policję. Stróże prawa odzyskali mienie, a mężczyznę zatrzymali. Teraz grozi mu nawet 5 lat za kratkami.

Spotkanie w sprawie map zagrożeń

W środę w Komisariacie I Policji w Bytomiu odbyło się dabata społeczna na temat bezpieczeństwa. W dyskusji uczestniczyli między innymi przedstawiciele Straży Miejskiej, Straży Pożarnej,spółdzielni mieszkaniowej, pomocy społecznej, pedagodzy szkolni oraz policjanci na czele z Zastępcą Komendanta Komisariatu Policji I w Bytomiu kom. Piotrem Misztalem.

Najważniejszym aspektem spotkania była dyskusja nad opracowaniem oraz wykorzystaniem tzw. mapy zagrożeń, narzędzia, które pozwoli rzetelnie i czytelnie przedstawić rodzaje zidentyfikowanych zagrożeń na lokalnym terenie.

W trakcie rozmowy podkreślano współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Dzielono się dotychczasowymi doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w różnych instytucjach.

Z założenia mapa zagrożeń będzie istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służącym aktywizacji społeczności lokalnych.

18-latek zatrzymany za posiadanie narkotyków

Kryminalni z komendy zatrzymali 18-latka z narkotykami. Bytomianin posiadał przy sobie ponad 90 działek dilerskich mefedronu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Stróże prawa z bytomskiej komendy zatrzymali 18-latka, który posiadał narkotyki. Bytomianin w swoim mieszkaniu przy ulicy Mickiewicza przechowywał ponad 90 działek dilerskich mefedronu. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie, a wczoraj usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Za posiadanie i udzielanie środków odurzających grozi mu nawet do 3 lat za kratkami.

Odpowiedzą za kradzież prądu

Bytomscy policjanci wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię po raz kolejny sprawdzili stan instalacji elektrycznych w kilku mieszkaniach w centrum miasta. W 4 lokalach ujawniono tzw. „lewe” podłączenia. Sprawcom kradzieży prądu grozi kara do 5 lat więzienia.

Stróże prawa z komisariatu III wspólnie z pracownikami firmy energetycznej przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano w budynkach przy ul. Siemianowickiej, Świętojańskiej i Jagiellońskiej. Wspólne zespoły kontrolne policjantów oraz pracowników firmy dostarczającej energię elektryczną, sprawdzając stan instalacji, stwierdziły w 4 przypadkach, że prąd do mieszkań podłączony był „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Za kradzież energii elektrycznej grozi do 5 lat więzienia.

Sprawca przemocy musi opuścić mieszkanie

Nakaz opuszczenia lokalu oraz dozór policyjny zastosował bytomski sąd wobec 51-latka, który psychicznie i fizycznie znęcał się nad swoją żoną. Za przemoc domową i uszkodzenie ciała grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Stróże prawa z komisariatu III zostali wezwani na interwencję domową przy ulicy Chorzowskiej. 49-letnia kobieta nie chciała wpuścić męża do mieszkania. W trakcie rozmowy z policjantami przyznała, że została przez niego pobita i boi o swoje zdrowie i życie. Pokrzywdzona poinformowała mundurowych, że mąż znęca się nad nią fizycznie i psychicznie od trzech lat. Sprawca usłyszał już zarzuty. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny i nakazał opuścić wspólnie zajmowany przez małżonków lokal. Za przemoc mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 5 lat.

Podsumowanie działań "Trzeźwość"

W miniony poniedziałek bytomska drogówka prowadziła działania „Trzeźwość”. Ich celem było sprawdzenie stanu trzeźwości jak największej liczby kierowców. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy oraz 2 lata więzienia. Mundurowi przebadali ponad 1440 osób .

W poprzedni poniedziałek policjanci z bytomskiej drogówki w kilku punktach miasta prowadzili wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Sprawca takiego czynu, na jakiś czas musi pożegnać się z prawem jazdy. Prowadzący pojazd „na podwójnym gazie” i mający więcej niż pół promila alkoholu w organizmie, co przez polskie prawo jest kwalifikowane jako przestępstwo, odpowie za taki czyn przed sądem.

Podczas działań policjanci zatrzymali jedną osobę, która kierowała pojazdem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu. Łącznie przebadano ponad 1440 kierowców.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Bytom policja zatrzymanie 2022

Bytom. Próbowali uciec przed sądem, ale coś poszło nie tak

Nieczynna stacja tesco

Włamali się do nieczynnej stacji i narobili szkód

Wypadek łagiewnicka bytom

Zderzenie cysterny z tramwajem przy Łagiewnickiej.

Pożar kamienicy przy ul. Webera, Bytom

Pożar w centrum Bytomia. Wybuch gazu w kamienicy

Nóż (zdjęcie ilustracyjne)

Chciał zabić znajomego. Zadał mu kilka ciosów nożem

Byt LPR

Potrącenie przy ul. Miechowickiej na Karbiu....