III liga: Szombierki wicemistrzem wśród dawnych mistrzów

Piłkarze Szombierek Bytom w miniony weekend pojechali do Mielca. Tam wzięli udział w wyjątkowym turnieju, który dostępny był tylko dla wyjątkowych klubów. Każdy musiał spełnić podstawowy warunek – mieć w gablocie trofeum za mistrzostwo Polski. Jak poszło „Zielonym”?

Byt szombierki garbarnia

Turniej Dawnych Mistrzów – tak nazywały się zawody, które odbywały się w Mielcu, a ich organizatorem była miejscowa Stal. Klub ten w historii dwa razy wznosił w górę trofeum za mistrzostwo Polski – w 1973 i 1976 roku, czyli w czasach, gdy największą gwiazdą drużyny był Grzegorz Lato.

Lata świetności mieleckiej drużyny już dawno minęły. Tak samo, jak pozostałych trzech uczestników, czyli Szombierek Bytom, Widzewa Łódź oraz Garbarni Kraków. Wszystkie te kluby w przeszłości były co najmniej raz mistrzami Polski. Teraz spotkały się właśnie w Mielcu.

Wszystkie mecze odbywały się na pełnowymiarowym boisku, a więc uczestnicy potraktowali rywalizację poważnie w formie sparingów. Szombierki w półfinale trafiły na Garbarnię Kraków, czyli dzisiejszego trzecioligowca. Do przerwy było 0:0, a worek z bramkami rozwiązał się w drugiej odsłonie. Wynik otworzył Jacek Jarnot, a po minucie na 2:0 trafił Mateusz Majsner. Krakowianie strzelili kontaktowego gola, ale pod koniec meczu Jarnot po raz drugi trafił do siatki i „Zieloni” awansowali do finału po zwycięstwie 3:1.

W drugim meczu padł taki sam wynik, gdzie Stal wygrała z Widzewem. Szombierkom przyszło zatem o zwycięstwo grać z gospodarzami, czyli liderami II ligi. Niestety dla bytomskich kibiców, niespodzianki nie było. W 27. minucie sędzia podyktował rzut karny, który wykorzystał Sebastian Łętocha. To był jedyny gol w finale.

W meczu o trzecie miejsce 4:3 wygrała Garbarnia Kraków. Poniżej możecie zobaczyć film z imprezy.