Komenda Policji już nie szpeci [ZDJĘCIA]

Po latach braku jakichkolwiek inwestycji, polskie komendy i komisariaty Policji zaczynają zmieniać się na lepsze. Metamorfozie uległa również kwatera główna bytomskich policjantów.

Obraz brudnych i odrapanych budynków polskiej Policji powoli odchodzi do lamusa. Od kilku lat systematycznie realizowany jest Program Standaryzacji Komend i Komisariatów, w ramach którego w całym kraju są modernizowane istniejące obiekty, jak i powstają zupełnie nowe. Na wszystkich odnowionych komendach i komisariatach pojawia się charakterystyczny, granatowy symbol, który został zaprojektowany przez Agatę Korzeńską i Pawła Krzywdę z bytomskiej pracowni Idee.

Program standaryzacji objął także Komendę Miejską Policji w Bytomiu, mieszczącą się przy placu Targalskiego. Przed kilkoma laty zieleniec przed budynkiem został poddany rewitalizacji i urządzono na nim ogród japoński. Niestety przez długi czas tę scenerię psuło oblicze zaniedbanego gmachu Policji, ale dziś to już przeszłość.

Jesienią 2013 roku rozpoczęto remont bytomskiej komendy. Długo nie był on widoczny od zewnątrz, gdyż w pierwszej kolejności zabrano się za gruntowną odnowę pomieszczeń na poszczególnych piętrach, korytarzy i klatek schodowych. Prace objęły wymianę posadzek, stolarki drzwiowej i okiennej, modernizację instalacji teletechnicznej, elektrycznej, sanitarnej, przeciwpożarowej, centralnego ogrzewania i wentylacji.

W końcu robotnicy zajęli się także zewnętrzem komendy. Elewacja przedwojennego budynku A została wyremontowana, a przyległego budynku B dodatkowo przeszła termomodernizację. Ponadto wykonano hydroizolację i termoizolację ścian piwnic, drenaż opaskowy, remont poziomów i przyłączy mediów. Dzięki temu dziś widok komendy nie straszy już przechodniów, a jedynie przestępców, którzy są wprowadzani do środka.

Gruntowna modernizacja komendy kosztowała 4,3 mln zł. Większość wydatków zostało pokrytych z budżetu Skarbu Państwa, natomiast 435 tys. zł zapłaciła Kompania Węglowa za likwidację szkód górniczych, a kolejne 113 tys. przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Remont przeprowadziła Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu oraz Firma Budowlana Mazur z Jankowic.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Byt 39 331647

Kronika Policyjna: 7 marca [przegląd]

Byt 39 317185

Śmiertelny wypadek na autostradzie A1 [ZDJĘCIA...

Byt 39 299108

Pieszy zginął na skrzyżowaniu. Poszukiwani...

Byt wypadek autostrada1

Śmiertelny wypadek na autostradzie! [ZDJĘCIA]

Kronika Policyjna: [przegląd] 24 listopada

Diler zatrzymany podczas transakcji