Kronika Policyjna: 1 marca [przegląd]

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje.

Byt 39 330970

Kolejne kradzieże prądu

Policjanci z bytomskich komisariatów w centrum miasta i w Szombierkach wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 7 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu przy ul. Rostka i Szombierek przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Cyryla i Metodego, Chorzowskiej, Orląt Lwowskich, Jagiellońskiej, Gliwickiej, Godulskiej oraz Piecucha. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 7 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Sprawcami są bytomianie w wieku od 33 do 64 lat. Za kradzież energii elektrycznej grozi do 5 lat więzienia.

Wpadli na kradzieży wiertarki

Policjanci z komisariatu w Miechowicach zatrzymali dwóch złodziei. 22-latek i jego młodszy kolega w sklepie ukradli wiertarkę wartości prawie 500 zł. Widzieli to pracownicy ochrony sklepu, którzy powiadomili policję. Mieszkańcy Rudy Śląskiej usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Ochrona marketu budowlanego ujęła dwóch złodziei. Mężczyzn przekazano stróżom prawa z komisariatu w Miechowicach. Z relacji śledczych wynika, że 22 i 18-letni mieszkańcy Rudy Śląskiej ukradli wiertarkę wartości blisko 500 złotych. Działanie mężczyzny widzieli pracownicy ochrony sklepu oraz zarejestrowały to kamery monitoringu. Rudzianie wpadli chwilę po tym jak wyszli z wiertarką poza kasy sklepowe. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Grozi im teraz do 5 lat więzienia.

Zderzenia aut przy ul. Jana Pawła II

Bytomscy śledczy wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego. Zdarzenie miało miejsce w sobotę przy ul. Jana Pawła II. Jadący fiatem 47-latek podczas skrętu w lewo zderzył się z renaultem. Kierujący autem był 65-letni radzionkowianin. Obrażenia odniosły dwie pasażerki obu samochodów.

W sobotę po godzinie 13.00 przy ul. Jana Pawła II miał miejsce wypadek. Z wstępnych ustaleń drogówki wynika, że kierujący fiatem 47-latek skręcając w lewo zderzył się z renaultem. Kierowcą francuskiego auta był 65-letni mieszkaniec Radzionkowa. W wyniku wypadku obrażenia odniosły pasażerki obu samochodów. 45-letnia bytomianka i 67-letnia mieszkanka Radzionkowa. Kierowcy byli trzeźwi. Teraz okoliczności i przebieg wypadku wyjaśniają bytomscy śledczy.

Kryminalni przejęli ponad 400 porcji amfetaminy

Policjanci z Bytomia zatrzymali 31-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu w Stroszku trzymał narkotyki. Stróże prawa znaleźli ponad 400 porcji amfetaminy. Bytomianin usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

Bytomscy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej uzyskali informację, o osobie, która może posiadać narkotyki. Policjanci przystąpili do działania i zatrzymali 31-latka. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. W jego mieszkaniu przy ul. Narutowicza stróże prawa znaleźli prawie 400 porcji amfetaminy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to około 1,5 tysiąca złotych. Mieszkaniec Bytomia usłyszał już zarzut. Grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

Policjanci zlikwidowali "lewy" prąd

Policjanci z bytomskich komisariatów w centrum miasta wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 10 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatów przy ul. Chrzanowskiego i ul. Rostka przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ul. Żeromskiego, Piłsudskiego, Nawrota, Chrobrego, Mickiewicza, Rostka, Rodziewiczówny, Siemianowickiej. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 10 przypadków podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Sprawcami są bytomianie w wieku od 19 do 63 lat. Za kradzież energii elektrycznej grozi do 5 lat więzienia.

Podsumowanie działań "Prędkość" - 117 mandatów

W niedzielę od wczesnych godziny rannych policjanci z Bytomia prowadzili działania "PRĘDKOŚĆ". Na kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów dotyczących ograniczenia prędkości czekały wysokie mandaty. Policjanci ukarali 117 kierowców za zbyt szybką jazdę.

Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz ograniczenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych lub niestosowania się do obowiązujących w tym zakresie przepisów. W niedzielę bytomscy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego dokonywali pomiarów prędkości na terenie całego miasta. Na amatorów szybkiej jazdy czekały dotkliwe grzywny. Stróże prawa w trakcie prowadzonych działań sprawdzali też stan trzeźwości kierujących, wymagane dokumenty oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Mundurowi szczególnie zwracali uwagę na przestrzeganie dozwolonej prędkości przez młodych kierowców.
Policjanci ujawnili 118 przekroczeń prędkości i na 117 kierowców nałożyli mandaty karne. Mundurowi zapowiadają kolejne takie działania.

Policjanci przejęli ponad 2 tysiące działek amfetaminy

Policjanci z Bytomia zatrzymali 32-latka. Mężczyzna w swoim samochodzie trzymał narkotyki. Stróże prawa znaleźli prawie 2200 porcji amfetaminy. Mieszkaniec Knurowa usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Bytomscy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej uzyskali informację, o osobie, która może posiadać narkotyki. Policjanci przystąpili do działania i zatrzymali 32-latka. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. W jego samochodzie stróże prawa znaleźli prawie 2200 porcji amfetaminy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to blisko 8 tysięcy złotych. Mieszkaniec Knurowa usłyszał już zarzut. Prokurator objął go policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Mapy zagrożeń - konsultacje w bytomskiej komendzie

W Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu odbyło się kolejne spotkania w ramach konsultacji społecznych na temat map bezpieczeństwa. W debatach uczestniczyli przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście na czele z dwoma zastępcami szefa bytomskiej policji.

Celem spotkań była rozmowa na temat koncepcji rozwiązania systemowego w postaci krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce oraz poznanie rzeczywistych oczekiwań społecznych w tym zakresie.

Uczestnicy debat dyskutowali o sposobach opracowania oraz wykorzystania narzędzia, które ma przedstawiać rodzaje zidentyfikowanych zagrożeń na lokalnym terenie. W trakcie rozmów podkreślano współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Dzielono się dotychczasowymi doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w różnych instytucjach.

W spotkaniach udział wzięli: podinsp. Dariusz Dziurka - Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu oraz mł. insp. Krzysztof Hajda - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu, a także komendanci komisariatów i naczelnicy wydziałów. Poza policjantami w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Aresztu Śledczego, Straży Ochrony Kolei, ZBM-u oraz przedstwiciele władz miasta i innych instytucji.

Z założenia mapa zagrożeń będzie istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służącym aktywizacji społeczności lokalnych.
Na zakończenie komendanci z bytomskich komisariatów podsumowali spotkania, które odbyły się na terenie podległym im jednostkom.

Areszt dla 31-latka za napad na ulicy

Policjanci z Bytomia zatrzymali 31-letniego napastnika, który wsiadł do samochodu nieznanego mężczyzny, zagroził kierowcy nożem, a następnie okradł go. Stróże prawa odzyskali skradzione pieniądze i telefon. Napastnik usłyszał już zarzut i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

W połowie lutego pokrzywdzony 23-latek powiadomił bytomskich śledczych, że został napadnięty. Z ustaleń wynikało, że mężczyzna nad ranem przyjechał samochodem po swojego kolegę na ul. Piekarską w Bytomiu. W trakcie oczekiwania, do samochodu mieszkańca Radzionkowa wszedł nieznany mu mężczyzna. Nieznajomy zagroził mu prawdopodobnie nożem i zażądał oddania wartościowych przedmiotów. Napastnik zabrał pokrzywdzonemu pieniądze i telefon komórkowy, po czym uciekł. Starty oszacowano na blisko 700 złotych. Kryminalni z bytomskiej komendy rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Po kilku dniach stróże prawa odzyskali zrabowany telefon komórkowy, który używał już inny bytomianin. Mężczyzna kupił go za 200 zł. Teraz odpowie on za paserstwo. Po kilku dniach w ręce policjantów wpadł 31-letni sprawca rozboju, który usłyszał już zarzut. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu teraz do 12 lat więzienia.

fot. KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon