Skonsultuj się z kardiologiem w Agorze

W najbliższy piątek - 11 marca - w bytomskiej Agorze odbędzie się akcja „Dobry adres dla zdrowia”. To okazja ku temu by przebadać swoje serce - do dyspozycji bytomian będą kardiolodzy z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 4.

Byt dobry adres dla serca ab

W najbliższy piątek, każdy odwiedzający Agorę, ma możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych. Lekarze będą czekać na bytomian w godzinach 11:00-17:00. Mieszkańcy będą mogli również poznać profilaktyczne sposoby dbania o swoje serce, między innymi, poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

To nie wszystko – w Agorze będą wykonywane także pomiary ciśnienia krwi i pomiary składu ciała. Bytomianie będą mogli poddać się komputerowemu badaniu wzroku.

-Profilaktyka prozdrowotna jest bardzo istotna, dlatego w Agorze Bytom regularnie organizujemy tego rodzaju wydarzenia. Zależy nam na tym, by mieszkańcy mieli łatwy dostęp do wiedzy, jak żyć zdrowo. Wiele osób docenia też możliwość indywidualnej rozmowy z lekarzem - mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Akcja „Dobry adres dla zdrowia” obejmuje nie tylko badania profilaktyczne, ale także niezwykłą wystawę, złożoną ze zdjęć wykonanych na Oddziale Kardiologii bytomskiego szpitala. 21 fotografii autorstwa Ewy Zielińskiej przedstawia codzienną pracę lekarzy i pielęgniarek. Zdjęcia można podziwiać do 31 marca w Galerii na Poziomie, w Agorze.

Sama akcja i towarzysząca jej wystawa mają zachęcić mieszkańców do finansowego wsparcia, funkcjonującego od 21 lat, Oddziału Kardiologii. Każdego roku leczy się tam 1600 pacjentów z Bytomia i okolicznych miast. Rocznie specjaliści wszczepiają w bytomskiej placówce około 50 rozruszników serca, wykonują 1000 koronarografii i 600 razy udrażniają naczynia wieńcowe.

- Budżet, jakim dysponujemy, w pierwszej kolejności przeznaczamy na leczenie pacjentów. Na remont i wyposażenie sal niestety brakuje nam pieniędzy. Brakuje nam również nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Chcę przy tym podkreślić, że mamy kadrę wybitnych specjalistów, kardiologów najwyższej klasy - mówi Zbigniew Królikowski, Ordynator Oddziału Kardiologii WSS nr 4 w Bytomiu.

Spotkanie w niecodziennym miejscu ma być okazją do porozmawiania o potrzebach placówki. Data również jest nieprzypadkowa – to właśnie w tym roku mija dwadzieścia lat odkąd w bytomskim szpitalu wykonano pierwszą koronarografię. To wtedy powstała także pierwsza w Bytomiu, i 26. w kraju, Pracownia Hemodynamiki Serca.

- Mamy doskonałą kadrę, ale bardzo trudne warunki. (…) Chodzi o najpilniejsze rzeczy, jak na przykład nowe łóżka, a w miarę możliwości także remont i wyposażenie pomieszczeń, zwłaszcza sanitarnych - dodaje dr Zbigniew Królikowski.

Dziś na oddziale pracuje 11 lekarzy ze specjalizacją z kardiologii. Wkrótce dołączy do nich kolejna trójka. Pracujące w szpitalu pielęgniarki również mają specjalizację z pielęgniarstwa kardiologicznego. Zespół szpitala liczy także 8 lekarzy rezydentów, 2 wolontariuszy, 2 techników elektroradiologów oraz 2 panie sprzątające.

Pracownicy placówki regularnie angażują się we wszystkie działania, które mogą poprawić warunki na oddziale. To właśnie dzięki ich staraniom szpital wzbogacił się o nowoczesny angiograf Allura Xper Fd20 marki Philips, z którego korzysta dziś Pracownia Badań Naczyniowych.

Potrzeby nadal są jednak duże – łóżko dla pacjenta to koszt rzędu 2 tys. zł, a szpital potrzebuje takich jeszcze 35. Ściany wymagają odmalowania, a podłogi wymiany. Aparat USG, na którym pracuje Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej ma już 15 lat. Na zakup nowego szpitala nie stać – to koszt 190 tys. zł. Problemem są także kontrakty z NFZ.

- Mimo, iż szpital w 2014 roku uporał się z problemem zadłużenia wymagalnego, ciągle daje o sobie znać za mały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gdyby był większy, moglibyśmy przyjmować więcej pacjentów, zarabiać i inwestować - mówi Jerzy Pieniążek, dyrektor placówki.

Każdy, kto chciałby wesprzeć działalność szpitala, może przekazać środki finansowe na konto Fundacji im. Świętej Barbary (KRS 000018490), nr konta Bank Śląski O/Bytom 84 1050 1230 1000 0002 0452 2783 z dopiskiem dla Oddziału Kardiologii.

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt przerwa na bytom

80 darmowych wejściówek... codziennie!

Byt obserwatorium agora

"Oberwatorium" w Agorze

Mężczyźni z węgla w Agorze Bytom

Bohaterowie w obiektywie – zobacz wyjątkową...

Bytomski5 Bytom jakiego nie znacie wystawa

Bytom jakiego nie znacie

Bytomski5 wystawa 1

Dziecięce historie w Galerii na Poziomie

Bytomski4 Agora Bytom wystawa

Wystawa w Galerii na Poziomie