Podziwiaj kroszonki w bytomskim muzeum

Od lat w okresie wielkanocnym w bytomskim Muzeum Górnośląskim można podziwiać wystawę kroszonek, czyli fantazyjnie zdobionych pisanek. Ekspozycja składa się z prac mieszkańców województwa śląskiego, którzy wcześniej zgłosili je do konkursu. W tym roku otwarcie wystawy zaplanowano na 12 marca.

Byt jajko

„Górnośląskie kroszonki 2016” to wystawa prezentująca niezwykłe możliwości dekorowania jaj wielkanocnych. Każdego roku można oglądać na niej pisanki wykonane tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami. Są wśród nich, między innymi, kroszonki drapane, ażurowe czy batikowe. Podziwiających wystawę niezmiennie zadziwia precyzja wykonanych prac i różnorodność pojawiających się na nich deseni.

Konkurs „Górnośląskie kroszonki 2016” jest także dowodem na to, że polski folklor nadal stanowi źródło ogromnej inspiracji. Udział w nim wzięli mieszkańcy województwa śląskiego, którzy ukończyli 16 lat. Każdy z nich musiał złożyć pięć kroszonek wykonanych na naturalnych jajkach. Jury oceniało walory artystyczne i estetyczne zgłoszonych prac, a w przypadku poszczególnych kategorii brane były pod uwagę także: zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

Tegoroczna wystawa zostanie otwarta 12 marca o godzinie 10:30 w Muzeum Górnośląskim. To wtedy odbędzie się także gala finałowa, podczas której poznamy tegorocznych laureatów konkursu. Ekspozycję będzie można podziwiać do 17 kwietnia. Towarzyszyć jej będzie wystawa „Omne vivum ex ovo”, które prezentuje jajka w nieco odmiennym, bo przyrodniczym, kontekście.

fot. Hubert Klimek / UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt mgb strefa wejscia 01

Pierwsze w Polsce muzeum z bankiem DNA!

Bytomski5 plakat prl

"Posłuszny, zwinny, wierny jak pies", czyli z...

Bytomski5 wystawa malarstwa

Otwarcie o likwidacji

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Dziś Muzeum Górnośląskie za darmo!

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski2 rozbieranie lska listopad 2012

Rozbieranie Śląska - Zabytki industrialne

Bytomski2 via

Czy przez Bytom przebiega jakiś szlak? Tak -...