Sejmik: nie będzie połączenia muzeów

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego unieważnili swoją wcześniejszą uchwałę intencyjną o włączeniu bytomskiego Muzeum Górnośląskiego do struktur katowickiego Muzeum Śląskiego.

Byt noc muzeow 2014 123

Wczoraj odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. W przeciwieństwie do bytomskiej Rady Miejskiej, która też miała wczoraj obradować, w Katowicach stawiła się większość wojewódzkich radnych. Jednym z punktów poniedziałkowego zgromadzenia było uchylenie uchwały przyjętej w kwietniu 2014 roku w sprawie zamiaru połączenia Muzeum Śląskiego z Muzeum Górnośląskim.

Sejmik odstąpił od planów scalenia obu placówek po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współprowadzące Muzeum Śląskie, zadeklarowało, że nie wyrazi zgody na połączenie. Tym samym widmo degradacji bytomskiej instytucji odsunęło się w czasie, lecz jej przyszłość wciąż jest niepewna.

Muzeum Górnośląskie posiadając aż dziesięciokrotnie większe zbiory niż Muzeum Śląskie, otrzymuje znacznie mniejsze środki na działalność i posiada o połowę mniejszą załogę. Jak wskazują przedstawiciele związków zawodowych, od początku stycznia w bytomskim muzeum jest prowadzona "cicha" redukcja zatrudnienia, w wyniku której załoga zmniejszyła się o 10% i planowane są dalsze cięcia. Jak długo instytucja będzie w stanie jeszcze wykonywać swoją misję w stanie permanentnego niedofinansowania i zbyt małych zasobów ludzkich?

Wciąż nie wiadomo, czy gmina przyłączy się do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Takie rozwiązanie zostało uzgodnione przed rokiem, lecz dotąd nie została zawarta umowa pomiędzy samorządami, a miasto w swoim budżecie nie założyło środków na utrzymanie placówki. Tylko współprowadzenie muzeum zabezpieczyłoby jego przyszłość i uchroniło przed kolejnymi cięciami.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt noc muzeow 2014 054

Kolejna obietnica prezydenta bez pokrycia

Byt muzeum gornoslaskie

Nie ma zgody na wchłonięcie muzeum

Byt muzeum gornoslaskie

Muzeum będzie nasze

Biedronki (zdjęcie ilustracyjne)

Wakacje pod chmurką w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Wystawa Muzeum Górnośląskie3

Wystawa w naszym muzeum tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Bytomski5 wystawa malarstwa

Otwarcie o likwidacji

Bytomski5 muzeum filia korfantego

Marszałek się zabezpiecza